Notowania

wiadomości
14.05.2013 14:57

Nigeria: Piraci uwolnili polsko-rosyjską załogę porwaną ze statku

# dochodzą wypowiedzi rzecznika polskiego MSZ #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi rzecznika polskiego MSZ #

14.05. Abudża (PAP/Reuters) - Piraci uwolnili w sobotę pięciu Polaków i Rosjan, członków załogi statku towarowego MV City of Xiamen, których porwali u wybrzeży Nigerii w zeszłym miesiącu - poinformował we wtorek niemiecki armator Sunship Schiffahrtskontor KG.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego kontenerowiec płynący pod banderą Antigui i Barbudy został zaatakowany 25 kwietnia przez 14 piratów u wybrzeży Nigerii, w Zatoce Gwinejskiej. Napastnicy zdołali wedrzeć się do specjalnie zabezpieczonego pomieszczenia zwanego cytadelą, zaprojektowanego specjalnie dla ochrony załogi przed atakami. Uprowadzili załogę i zabrali gotówkę.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki sprecyzował, że w skład załogi wchodziło czterech Polaków i Rosjanin. Jak powiedział PAP, MSZ śledził sytuację i uczestniczył w wysiłkach na rzecz jej szczęśliwego zakończenia. "Od początku byliśmy w kontakcie i współpracowaliśmy zarówno z niemieckim armatorem, jak i dyplomacjami Niemiec i Rosji oraz władzami nigeryjskimi" - poinformował.

Po uwolnieniu wszystkich pięciu marynarzy zaopiekował się nimi polski konsul, który umożliwił im wyjazd z Nigerii oraz powrót do Europy, za co otrzymaliśmy podziękowania od strony rosyjskiej i armatora - powiedział rzecznik. Dodał, że od poniedziałku cała czwórka Polaków jest już ze swoimi rodzinami w kraju.

Armator podkreślił, że mimo trudnych warunków w niewoli stan zdrowia porwanych członków załogi po uwolnieniu był dobry.

Firma Sunship Schiffahrtskontor KG nie ujawniła, czy zapłacono okup.

Międzynarodowe patrole morskie i obecność uzbrojonych strażników na pokładach statków przyczyniły się do ograniczenia piractwa u wybrzeży Somalii. Nie ma natomiast międzynarodowych patroli morskich u wybrzeży Nigerii, gdzie w ostatnim czasie doszło do eskalacji brutalnych ataków pirackich. (PAP)

ksaj/ ro/

13795593

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz