Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nigeria: Rebelianci przedłużyli zawieszenie broni

0
Podziel się:

Największe ugrupowanie rebeliantów działające w roponośnej Delcie
Nigru oświadczyło w środę, że przedłuża na kolejne 30 dni obowiązujące od dwóch miesięcy
zawieszenie broni. Ostrzegło jednak, że wznowi ataki na instalacje naftowe, jeśli nie będzie
postępów w rządowym programie amnestii dla rebeliantów.

Największe ugrupowanie rebeliantów działające w roponośnej Delcie Nigru oświadczyło w środę, że przedłuża na kolejne 30 dni obowiązujące od dwóch miesięcy zawieszenie broni. Ostrzegło jednak, że wznowi ataki na instalacje naftowe, jeśli nie będzie postępów w rządowym programie amnestii dla rebeliantów.

Zawieszenia broni, które miało wygasnąć w nocy z wtorku na środę, Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND) przestrzegał od połowy lipca. Władze nigeryjskie uwolniły wówczas lidera ugrupowania Henry'ego Okah, który przyjął od władz ofertę amnestii.

Niezwłocznie po opuszczeniu więzienia Okah oznajmił jednak, że rządowa propozycja amnestii dla wszystkich rebeliantów, którzy do 4 października złożą broń, jest niewystarczająca. Zapowiedział, że ataki na instalacje naftowe zostaną wznowione, jeśli władze nigeryjskie nie zaangażują się w negocjacje z rebeliantami.

W środę MEND w pisemnym komunikacie powtórzył te postulaty. Jak wyjaśnił, przedłużając zawieszenie broni chce dać rządowi więcej czasu na podjęcie dialogu. "Nie uznajemy amnestii, która nie zawiera propozycji poważnego dialogu na temat przyczyn, które doprowadziły do wybuchu przemocy w Delcie Nigru" - oświadczyło ugrupowanie.

Dowódcy MEND wezwali nigeryjskie władze, aby odsunęły wyznaczony termin złożenia broni o trzy miesiące. To pozwoliłoby podjąć rozmowy na temat żądań rebeliantów, m.in. wycofania większości wojsk z Delty Nigru. Rząd jednak nalega, że amnestia musi zostać przyjęta bezwarunkowo, a termin nie może zostać przesunięty.

Ruch na rzecz Wyzwolenia Delty Nigru rozpoczął walkę w 2006 r. Rebelianci domagają się, aby lokalnej ludności przypadała w udziale większa niż dotąd część zysków z eksploatacji bogactw naturalnych.

Ataki rebeliantów na infrastrukturę naftową doprowadziły do zmniejszenia wydobycia ropy w Delcie Nigru o około 25 proc. Nigeria jest największym producentem ropy naftowej w Afryce.(PAP)

gsi/

4755645 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)