Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nigeria: Zamachowiec lecący do Detroit był sprawdzony w Lagos

0
Podziel się

Nigeryjczyk, oskarżony o próbę zamachu na samolot lecący w Boże
Narodzenie z Amsterdamu do Detroit, był poprawnie sprawdzony na lotnisku w Lagos, zanim rozpoczął
podróż - zapewnił w czwartek nigeryjski prokurator generalny Michael Aondoakaa.

bEgufUMR

Nigeryjczyk, oskarżony o próbę zamachu na samolot lecący w Boże Narodzenie z Amsterdamu do Detroit, był poprawnie sprawdzony na lotnisku w Lagos, zanim rozpoczął podróż - zapewnił w czwartek nigeryjski prokurator generalny Michael Aondoakaa.

Niedoszły zamachowiec przyleciał do Amsterdamu z Lagos liniami KLM i przesiadł się na lot do USA. W środę amerykański sąd postawił Umarowi Farukowi Abdulmutallabowi sześć zarzutów związanych z próbą wysadzenia w powietrze samolotu linii Northwest z prawie 300 osobami na pokładzie.

Według nigeryjskiego prokuratora nagrania z kamer przemysłowych rozmieszczonych na lotnisku w Lagos pokazują, jak 23-letni Abdulmutallab ściąga buty i przechodzi przez wykrywacz metali.

bEgufUMT

"Służby pilnujące bezpieczeństwa zrobiły wszystko, co jest wymagane przez prawo, aby Nigeria spełniła międzynarodowe wymogi" - oświadczył Aondoakaa.

Według nigeryjskich władz zamachowiec spędził w Nigerii mniej niż 30 minut ze swojej podróży, która rozpoczęła się w Ghanie. Podczas odprawy nie zgłosił żadnego bagażu, ale miał przy sobie plecak.

Aondoakaa zaproponował władzom USA obejrzenie nagrań i przeprowadzenie inspekcji na międzynarodowym lotnisku w Lagos.

"Nie mamy nic do ukrycia. Nigeria nie jest krajem terrorystów" - zapewnił.

bEgufUMZ

Nigeria oficjalnie wystąpiła do Waszyngtonu, by ponownie rozważył decyzję o umieszczeniu jej na liście krajów objętych specjalnymi zasadami dotyczącymi ruchu lotniczego, na której znalazły się także Iran, Afganistan i Pakistan. Rząd, który prowadzi kampanię mającą poprawić wizerunek tego kraju, uważa, że zachowanie jednego obywatela nie powinno służyć jako podstawa do oceniania pozostałych 140 mln. Jeden z ministrów zagroził nawet, że jeśli Nigeria nie zostanie zdjęta z tej listy, ucierpieć mogą dwustronne relacje z USA.

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Nigerii. Trafia tam około 45 proc. eksportu tego należącego do OPEC kraju, głównie w postaci ropy naftowej.(PAP)

keb/ kar/

5430229

bEgufUNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)