Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nike 2012. Za dwa dni poznamy zwycięzcę

0
Podziel się

Do finału nagrody, spośród książek nominowanych, dotarły: powieść, tom esejów, tom wierszy, dwie książki reporterskie i dwie biografie.

Nike 2012. Za dwa dni poznamy zwycięzcę
(timetrax2/CC/Flickr)
bDBatFsR

W niedzielę poznamy tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nike. Do finału nagrody, spośród książek nominowanych, dotarły: powieść, tom esejów, tom wierszy, dwie książki reporterskie i dwie biografie.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Przyznawana jest zawsze w pierwszą niedzielę października, w tym roku po raz 16. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji ogłaszanych w maju, drugi etap to wybór siedmiu finalistów na początku września. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły.

W tym roku w finałowej siódemce znalazła się powieść _ Włoskie szpilki _ Magdaleny Tulli (Nisza), historia o dzieciństwie w cieniu rodzinnych sekretów, rozdartym pomiędzy zgrzebnym PRL-em a kolorową Italią. Nominowano też dwie książki reporterskie. Pierwsza z nich to _ Dom żółwia. Zanzibar _ Małgorzaty Szejnert (Znak) - opowieść o niewielkiej wyspie, skąd wyruszali w głąb Afryki wielcy odkrywcy jak David Livingstone czy Henry Stanley i gdzie odbywały się największe na świecie targi niewolników. Drugi tom nominowanych reportaży to _ Miedzianka. Historia znikania _ Filipa Springera (Czarne), której autor odtwarza życie niewielkiej wioski w Kotlinie Jeleniogórskiej, której historia liczy 450 lat. W 1972 roku Miedzianka ostatecznie zniknęła z map, na skutek rujnującej polityki górniczej.

bDBatFsT

Jedyny tom wierszy, który w tym roku kandyduje do nagrody, to _ Imię i znamię _ Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (Biuro Literackie), laureata Nike z 2009 roku. W tomie _ Imię i znamię _ Dycki wraca do dzieciństwa spędzonego w Wólce Krowickiej i mrocznych rodzinnych sekretów, które pojawiały się już wcześniej w jego wierszach. _ W Ukraińskiej Powstańczej Armii znaleźli się wszyscy członkowie mojej rodziny po kądzieli (nie tylko dziadek i jego trzej bracia), jednakże ich przynależność do ukraińskiego podziemia była przede mną ściśle ukrywana do mniej więcej 15 roku życia _ - pisze poeta na końcu książki.

Na liście książek-finalistek są też dwie biografie. Pierwsza z nich to _ Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego _ Krystyny Czerni (Znak), której autorka pisze o łemkowskich korzeniach, nowicjacie w klasztorze, wielkim malarstwie, skłonnościach do mistycyzmu i alkoholu zmarłego w lutym zeszłego roku malarza. Nominowano też książkę _ Miłosz. Biografia _ Andrzeja Franaszka (Znak) - najobszerniejszą z dotychczas wydanych opowieść o życiu autora _ Traktatu poetyckiego _.

Listę finalistów zamyka _ Książka twarzy _ Marka Bieńczyka (Świat Książki) - tom zbierający eseje, rozprawy historycznoliterackie, recenzje, posłowia, teksty wspomnieniowe a także artykuły pisane do popularnych gazet. Teksty powstały - jak twierdzi autor - w różnych okolicznościach i dla różnych celów, ale przy jednym biurku.

W tym roku jury nagrody przewodniczy Tadeusz Nyczek a zasiadają w nim: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Adam Pomorski, Maria Poprzędzka i Iwona Smolka.

bDBatFsZ

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: Wiesław Myśliwski (nagrodzony dwukrotnie, w 1997 i 2007 roku), Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Roniker, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek i Marian Pilot. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są _ Gazeta Wyborcza _ i Fundacja Agory.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto Mikroprzedsiębiorcy Roku 2012 Kapituła zdecydowała, że zwycięzcą zostaną właściciele wydawnictwa artystycznego Urszula Kurtiak oraz Edward Ley. Nagroda to 40 tys. zł.
Za oceanem już nie robią głupiego kina? Ponad dwadzieścia filmów będzie ubiegać się w tym roku o Złotą Palmę. - Amerykańskie kino jest znów mocne - powiedział dyrektor festiwalu Thierry Fremaux.
Nagrody od biznesmenów. Znamy laureatów Wojciech Inglot, Adam Kiciński i ks. Jacek Strycznek zostali laureatami nagród im. Jana Wejcherta.
Donald Tusk otrzymał prestiżową nagrodę _ Nie jestem samobójcą _ - mówił premier, gdy odbierał statuetkę.
bDBatFtu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)