Notowania

rok
30.06.2009 17:36

Niższe zbiory rzepaku w tym roku

Tegoroczne zbiory rzepaku będą o 7 proc. niższe niż w roku ubiegłym i wyniosą 1,95 mln ton - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W poprzednich dwóch latach zbiory kształtowały się na poziomie 2,1 mln ton.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Tegoroczne zbiory rzepaku będą o 7 proc. niższe niż w roku ubiegłym i wyniosą 1,95 mln ton - prognozuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. W poprzednich dwóch latach zbiory kształtowały się na poziomie 2,1 mln ton. *

Według ekspertów, rzepakowe żniwa rozpoczną się około 20 lipca.

Jak wyjaśniła PAP we wtorek Ewa Rosiak z Instytutu, w tym roku powierzchnia zasiewów rzepaku jest o około 3 proc. mniejsza niż w 2008 r. i wynosi 750 tys. hektarów. Plony są szacowane na 26 dt (kwintala) z hektara, tj. będą nieco niższe niż w ubiegłym roku.

Instytut przewiduje, że w III kwartale 2009 r. rzepak może kosztować 1,3 tys. - 1,35 tys. zł za tonę, tj. o 3-7 proc. więcej niż przed rokiem. Spadną natomiast ceny tego surowca liczone w euro.

Rosiak podkreśliła, że produkcja rzepaku będzie dla rolników bardziej opłacalna niż zbóż, mimo że w ostatnim roku znacznie wzrosły ceny nawozów, zwłaszcza azotowych; rzepak wymaga dużego zasilania nawozami.

Według Instytutu, w 2008 r. największe plantacje tej rośliny znajdują się w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, a najmniejsze w woj. podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim.

Krajowe zapotrzebowanie na rzepak do celów spożywczych wynosi 1 mln ton; reszta surowca przeznaczana jest na biopaliwa. (PAP)

awy/ pad/ jbr/

Tagi: rok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz