Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NKW PSL zawiesił decyzję o rozwiązaniu dolnośląskich struktur partii

0
Podziel się:

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL zawiesił do końca sierpnia swoją
wcześniejszą decyzję o rozwiązaniu dolnośląskich struktur Stronnictwa; dał też czas władzom partii
w tym regionie, by zakończyły personalny konflikt..

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL zawiesił do końca sierpnia swoją wcześniejszą decyzję o rozwiązaniu dolnośląskich struktur Stronnictwa; dał też czas władzom partii w tym regionie, by zakończyły personalny konflikt..

Do ponownego rozpatrzenia swojej wcześniejszej decyzji skłoniła komitet Rada Naczelna PSL.

Naczelny Komitet Wykonawczy PSL podjął decyzję o rozwiązaniu dolnośląskich struktur partii 21 czerwca. Powodem miał być lokalny konflikt personalny. 6 lipca Rada Naczelna PSL zawiesiła decyzję komitetu i zobowiązała go, by do 15 lipca ponownie rozpatrzył sprawę.

Jeden z członków komitetu Zbigniew Sosnowski powiedział w poniedziałek PAP, że NKW zawiesił swoją decyzję do sierpnia i dał skonfliktowanym działaczom na Dolnym Śląsku czas na "wypracowanie porozumienia."

Według niego strony konfliktu zrozumiały, że nie służy on partii. "Dlatego sytuacja zmierza w dobrym kierunku" - ocenił Sosnowski.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej PSL podkreślono, że piątkowa decyzja NKW daje czas dolnośląskim władzom PSL na podjęcie "czynności przywracających właściwą pozycję polityczną PSL w regionie".

Rzecznik dolnośląskich struktur partii Rafał Dyjur podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że lokalne władze odniosą się do decyzji NKW, gdy dotrze do nich jej pisemne uzasadnienie. Jego zdaniem współpraca władz ludowców na Dolnym Śląsku z centralą partii "układa się coraz lepiej".

Jak zaznaczył Dyjur NKW wziął pod uwagę argumentację dolnośląskich działaczy PSL przedstawioną na ostatnim posiedzeniu Rady Naczelnej partii. "Argumenty, które tam padały, znalazły uzasadnienie" - podkreślił.

Rada Naczelna zajęła się sprawą rozwiązania dolnośląskich struktur partii na wniosek działaczy PSL w regionie, którzy odwołali się od decyzji NKW. Według informacji uzyskanych przez PAP decyzję, które zapadła podczas obrad Rady poprzedziła ponad dwugodzinna, burzliwa dyskusja.

Dyjur mówił wtedy, że lokalni działacze czują się pokrzywdzeni decyzją o rozwiązaniu regionalnych struktur partii. Według niego w opinii prawników uchwała NKW jest bezprawna i złamała nie tylko statut PSL, ale również ustawę o partiach politycznych.

Z kolei prezes PSL Janusz Piechociński mówił PAP, że decyzja NKW została podjęta zgodnie ze statutem partii. Szef PSL przekonywał, że w związku z tym, iż na Dolnym Śląsku niektórzy ludowcy mocno się ze sobą skłócili, powinno dojść do nowego wyboru lokalnych władz Stronnictwa.

Wybrany w marcu tego roku na prezesa dolnośląskiego PSL Kazimierz Huk oraz jedenastu innych członków lokalnych władz na początku czerwca w liście do szefa PSL zarzucili Piechocińskiemu, że ich lekceważy. Podkreślili też, że wybory szefa partii w regionie zostały przeprowadzone zgodnie ze statutem.

Według informacji PAP ze źródeł we władzach PSL, właśnie pismo krytykujące Piechocińskiego oraz wiceminister gospodarki Ilonę Antoniszyn-Klik miało ostatecznie przesądzić o rozwiązaniu lokalnych struktur. Z kolei według Piechocińskiego decyzja NKW miała "przywrócić dobre opinie i aktywność PSL" w regionie.

Rada Naczelna PSL jest najwyższą władzą partii pomiędzy kongresami. W jej skład wchodzą m.in. szef partii, prezesi zarządów wojewódzkich oraz przedstawiciele regionalnych organizacji PSL, a także 20 członków wybranych przez kongres. Natomiast wyłaniany spośród członków Rady, Naczelny Komitet Wykonawczy zajmuje się m.in. kierowaniem bieżącą polityką PSL - do jego zadań należy też wykonywanie uchwał i postanowień Kongresu i Rady Naczelnej PSL. (PAP)

gł/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)