Notowania

pokojowa nagroda nobla
11.10.2010 19:38

Nobel dla Liu Xiaobo podzielił chińskich dysydentów

Dla części z nich Xiaobo jest zbyt umiarkowany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Chińscy dysydenci na uchodźstwie w USA, w tym Wei Jingsheng, zakwestionowali słuszność przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo (na zdjęciu), uznając, że jest zbyt umiarkowany, inni jednak chwalą odwagę tego opozycjonisty, który pozostaje w kraju. *

_ - Wspieranie umiarkowanych reformatorów zachęca ludzi do współpracy z władzami, do utrwalania sytuacji politycznej w Chinach i opóźnia chwilę, gdy naród obali dyktaturę _ - powiedział agencji AFP Wei Jingsheng, uważany za ojca ruchu demokratycznego w Chinach.

Jego zdaniem na nagrodę zasługują _ dziesiątki tysięcy _ Chińczyków, w tym Gao Zhisheng, adwokat specjalizujący się w prawach człowieka, i Chen Guangcheng, który potępia nadużycia władzy prowadzącej politykę jednego dziecka.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla odbywa karę 11 lat więzienia za zredagowanie manifestu, w którym domagał się przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach.
Sam Wei spędził w chińskich więzieniach prawie 20 lat. Uwolniony po interwencji ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona, mieszka w Waszyngtonie. Także jego nazwisko przewijało się wśród możliwych laureatów pokojowego Nobla.

Jeszcze przed werdyktem Komitetu Noblowskiego grupa Chińczyków na uchodźstwie wystosowała do komitetu list otwarty, w którym argumentują, że Liu nie jest godny tej nagrody. Wei nie podpisał tego listu.

_ - Nagroda Nobla jest dla ludzi, którzy bronią praw człowieka. To nie jest jeden z nich _ - powiedziała inna aktywistka Diane Liu, dodając, że noblista _ zwiódł Zachód, który nie mówi po chińsku _.

Inni dysydenci jednak chwalą odwagę Liu Xiaobo._ - Nie tworzył partii politycznej, nie prowadził działalności, wyrażał jedynie swoje poglądy i został skazany na 11 lat ciężkich robót. To wiele mówi o państwie _ - powiedział Harry Wu, jeden z dysydentów, którzy cieszą się z nagrody dla Liu. Harry Wu spędził niemal 20 lat w chińskich obozach pracy.

Pekin odcina żonę noblisty od świata

Dziś dyplomatycznej delegacji Komisji Europejskiejuniemożliwiono kontakt z Liu Xia, żoną Liu Xiaobo. Kobieta od piątku znajduje się w areszcie domowym - poinformował uczestnik delegacji.

Przedstawiciele 10 ambasad, m. in. Szwecji, Szwajcarii, Polski, Węgier, Czech, Belgii i Włoch, mieli odwiedzić Liu Xia w jej domu w Pekinie, by osobiście wręczyć jej list gratulacyjny w imieniu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

Do spotkania jednak nie doszło, bo przy wejściu do budynku, w którym mieszka Liu Xia, dyplomatów zatrzymali trzej uzbrojeni strażnicy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amnesty;international;uwolnijcie;liu;xiaobo,244,0,689140.html) Amnesty International: Uwolnijcie Liu Xiaobo Decyzja komitetu noblowskiego musi zwiększyć presję na rzecz uwolnienia więźniów politycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t112735.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;potepiaja;nobla;dla;liu;xiaobo,56,0,689208.html) Chiny potępiają Nobla dla Liu Xiaobo Pekin zapowiada, że wybór komitetu noblowskiego zaszkodzi stosunkom chińsko-norweskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t112985.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chinskie;media;twierdza;ze;nobla;przyznano;ze;strachu,137,0,690313.html) Chińskie media twierdzą, że Nobla przyznano ze strachu Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał uwięziony dysydent Liu Xiaobo.
Tagi: pokojowa nagroda nobla, nobel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz