Notowania

wiadomości
21.06.2011 10:09

Noc Kulturalna "Ej sobótka, sobótka..." w Gorzowie

Po raz ósmy gorzowianie będą bawić się podczas Nocy Kulturalnanej "Ej sobótka, sobótka...". W programie wtorkowej imprezy w ogrodzie Grodzkiego Domu Kultury znalazły się występy gorzowskich zespołów, puszczanie wianków na Warcie oraz ognisko.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Po raz ósmy gorzowianie będą bawić się podczas Nocy Kulturalnanej "Ej sobótka, sobótka...". W programie wtorkowej imprezy w ogrodzie Grodzkiego Domu Kultury znalazły się występy gorzowskich zespołów, puszczanie wianków na Warcie oraz ognisko. *

Organizatorzy zachęcają mieszkańców Gorzowa do przyniesienia wianków, które przed północą będą puszczane z nurtem rzeki.

"Jeśli pogoda się popsuje, część artystyczna odbędzie się w zabytkowej willi domu kultury. Wystąpią: Zespół Tańca Ludowego Gorzowiacy, Kapela Retro, RWA, AfterBirds, KEA Band i Smoothsonic" - powiedziała PAP Marzena Maćkała z Grodzkiego Domu Kultury w Gorzowie.

W Gorzowie noc kulturalna odbędzie się po raz ósmy. W ubiegłym roku impreza zgromadziła kilkaset osób.

Tradycja organizowania święta Kupały sięga czasów przedchrześcijańskich. W noc letniego przesilenia słonecznego, najczęściej koło rzek lub jezior, zbierała się młodzież, by wśród śpiewów i tańców koło ogniska czcić pogańskiego boga Kupałę.

W tę najkrótszą w roku noc można było, wg podań ludu, znaleźć przynoszący szczęście kwiat paproci. Mówiono, że ten, kto znajdzie jej kwiat, będzie szczęśliwy do końca życia. Strojono wówczas zielenią domy i figury przydrożne, wito wianki i puszczano je na wodę, dla wróżb małżeńskich, co nie przeszkadzało igraszkom młodzieży.

Na terenie Polski pogańskie święto Kupały zanikło w połowie XIX wieku. Z czasem słowiański obrzęd połączono z chrześcijańskim świętem poświęconym Janowi Chrzcicielowi, stąd nazwa Noc Świętojańska. (PAP)

mmd/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz