Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Noc Muzeów - kilka tysięcy osób w muzeach policji i pożarnictwa

0
Podziel się

Kilka tysięcy osób odwiedziło podczas Nocy Muzeów w Warszawie Muzeum
Policji w Pałacu Mostowskich i Muzeum Pożarnictwa przy ul. Chłodnej. Na kilka godzin mogli cofnąć
się w przeszłość i obejrzeć m.in. pojazdy strażackie z XIX i początku XX wieku oraz policyjne
radiowozy, w tym nysę z czasów PRL.

bEgmQxYR

*Kilka tysięcy osób odwiedziło podczas Nocy Muzeów w Warszawie Muzeum Policji w Pałacu Mostowskich i Muzeum Pożarnictwa przy ul. Chłodnej. Na kilka godzin mogli cofnąć się w przeszłość i obejrzeć m.in. pojazdy strażackie z XIX i początku XX wieku oraz policyjne radiowozy, w tym nysę z czasów PRL. *

Muzeum Policji, mieszczące się w Komendzie Stołecznej Policji, można było w ten sposób zwiedzić już po raz drugi. "Tej nocy odwiedziło nas ok. 3 tys. osób. Zainteresowanie - szczególnie sprzętem - było bardzo duże" - powiedziała w niedzielę PAP Beata Wlazłowska z zespołu prasowego KSP.

Chętni mogli zobaczyć policyjne radiowozy i motocykle sprzed wielu lat oraz współczesny sprzęt. W dwóch najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeniach Pałacu Mostowskich - holu i tzw. Białej Sali przygotowano również ekspozycję policyjnych mundurów - począwszy od tych z początku istnienia policji (1918-1939), poprzez mundury milicjantów po dzisiejsze.

bEgmQxYT

"Można było też obejrzeć liczne zdjęcia, a także przedmioty pokazujące zarówno pracę, jak i pasje stołecznych funkcjonariuszy" - dodała Wlazłowska.

Dużą popularnością cieszyło się też Muzeum Pożarnictwa; według szacunków strażaków odwiedziło je ponad tysiąc osób.

"Goście muzeum mogli obejrzeć m.in. strażackie pojazdy konne z XIX wieku oraz wozy strażackie z lat 20. XX wieku. Można było też zobaczyć mundury, w tym ten z początków istnienia warszawskiej straży, czyli z 1836 r." - powiedział PAP Karol Kierzkowski z mazowieckiej komendy wojewódzkiej PSP.

Na ekspozycji znalazły się też zdjęcia i dokumenty przedstawiające historię warszawskich strażaków.

bEgmQxYZ

To już ósma edycja Nocy Muzeów w Warszawie. W tym roku przyłączyło się do niej blisko sześćdziesiąt placówek, wśród których po raz pierwszy w wydarzeniu wzięły udział: Muzeum TVP, Muzeum Legii, Muzeum Neonów oraz Muzeum Erotyki. Poza muzeami w Nocy uczestniczyły galerię, pracownie artystyczne, ośrodki i instytuty kulturalne, fundacje oraz stowarzyszenia, a także np. Giełda Papierów Wartościowych, Instytut Pamięci Narodowej czy Dowództwo Garnizonu Warszawa. Można było też obejrzeć gmach Sejmu, gabinet Prezydenta Polski oraz gabinet Prezydent m.st. Warszawy. Wstęp do muzeów był bezpłatny.(PAP)

pru/ itm/

bEgmQxZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)