Notowania

wiadomości
18.06.2012 17:25

Norwegia: Bono zachwycony spotkaniem z birmańską działaczką Suu Kyi

Bono, lider grupy rockowej U2, był zachwycony w poniedziałek spotkaniem w Oslo z birmańską noblistką i liderką opozycji Aung San Suu Kyi, której jest tak oddanym fanem, że dedykował jej jedną ze swoich piosenek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bono, lider grupy rockowej U2, był zachwycony w poniedziałek spotkaniem w Oslo z birmańską noblistką i liderką opozycji Aung San Suu Kyi, której jest tak oddanym fanem, że dedykował jej jedną ze swoich piosenek.

"Jestem zachwycony" - powiedział piosenkarz na forum mediatorów pokojowych zorganizowanym w stolicy Norwegii w ostatnim dniu wizyty laureatki pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku.

"Najbardziej imponuje jej postawa bez przemocy - podkreślił. - Przy pani Suu Kyi ma się wrażenie, że pokój polega nie na tym, że wokół nas nie ma wojny, tylko raczej na tym, że w nas samych nie toczy się żadna wojna".

Prodemokratyczną działaczkę birmańską, w hołdzie dla której Bono napisał piosenkę "Walk On", przyjęto w Norwegii niczym gwiazdę rocka. W sobotę w Oslo Suu Kyio wystąpiła na forum komitetu, który przed 21 laty przyznał jej pokojowego Nobla. Działaczka nie mogła wówczas osobiście odebrać nagrody, ponieważ przebywała w areszcie domowym.

Lider U2 przypomniał, że przesłanie pani Suu Kyi było wyświetlane na wielkich ekranach podczas światowego tournee grupy w 2009 roku. "Suu Kyi była z nami na tournee - powiedział na konferencji prasowej. - Wystąpiliśmy przed 7 milionami ludzi. Była z nami co wieczór. W wersji cyfrowej, ale jaka wspaniała jest na żywo" - dodał.

"Nawiązywała prawdziwy kontakt z publicznością, wyjaśniając ludziom, że ich głos może być potężny i że mogą zostać wysłuchani" - powiedział Bono.

Zażartował, że podczas koncertów wielu fanów ubranych było w koszulki z napisem "ASSK", nie wiedząc nawet, że to inicjały Aung San Suu Kyi. "Niektórzy myśleli, że to grupa azjatyckiego speed metalu" - powiedział, dodając, że "wśród fanów U2 nie wszyscy są studentami nauk politycznych".

Suu Kyi podziękowała za dedykowaną jej piosenkę "Walk On". "Lubię ją, bo jest bardzo bliska temu, co czuję, bo jest dla każdego, kto podąża swoją drogą - powiedziała. - Dobrze jest mieć wsparcie. Dobrze być otoczonym ludźmi, którzy okazują nam sympatię i nas rozumieją. Ale w końcu i tak idzie się na własnych nogach".

Po południu w poniedziałek Suu Kyi odleciała z Oslo na pokładzie prywatnego odrzutowca piosenkarza do Dublina, gdzie Amnesty International zorganizowała dedykowany jej koncert "Electric Burma". Nieco później około 5 tys. ludzi zaśpiewa dla birmańskiej działaczki urodzinową piosenkę.

We wtorek Suu Kyi kończy 67 lat; urodziny będzie obchodzić w swoim starym domu w Wielkiej Brytanii.

Suu Kyi, która odwiedziła wcześniej Genewę, podróż po Europie zakończy 30 czerwca. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat. Od czasu wyborów parlamentarnych w kwietniu Suu Kyi może prowadzić polityczną działalność jako szefowa opozycji.(PAP)

klm/ kar/

11652127 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz