Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NOSPR zagra utwory Góreckiego

0
Podziel się

Muzyka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych -
Henryka Mikołaja Góreckiego - zabrzmi podczas specjalnego niedzielnego koncertu Narodowej Orkiestry
Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

bEgsFKOd

Muzyka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych - Henryka Mikołaja Góreckiego - zabrzmi podczas specjalnego niedzielnego koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Górecki - katowiczanin i honorowy obywatel miasta - jest też jednym z ambasadorów katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Koncert zorganizowano właśnie w ramach starań Katowic o ten tytuł.

Publiczność zgromadzona w siedzibie orkiestry usłyszy trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową w wersji na fortepian z Anną Górecką - córką kompozytora i uznaną pianistką - w solowej partii fortepianu. Muzycy wykonają też Małe requiem dla pewnej polki oraz Trzy tańce na orkiestrę. Całość poprowadzi II dyrygent NOSPR Michał Klauza.

bEgsFKOf

Europejska Stolica Kultury to miasto wybrane przez Unię Europejską, które w ciągu jednego roku może zaprezentować życie kulturalne miasta, całego regionu i państwa. Tytuł oznacza ogromny prestiż, a w dłuższej perspektywie znaczny wzrost turystyki i lepszą promocję. Miasta i regiony organizują specjalnie na tę okazję koncerty, festiwale, pokazy, czy konferencje, promują też słynnych twórców - swoich mieszkańców.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach powstała w Warszawie w 1935 r., wcześniej działała jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. To jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 roku orkiestra została reaktywowana w Katowicach. Dotychczas nagrała prawie 200 płyt CD dla wielu polskich i zagranicznych wytwórni oraz dokonała licznych nagrań archiwalnych dla potrzeb Polskiego Radia. (PAP)

lun/ abe/ jra/

bEgsFKOG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)