Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa odmiana jabłoni o nazwie "Chopin"

0
Podziel się:

Zielona skórka, niekiedy z niewielkim rumieńcem, średnia wielkość, dobry
smak - takimi cechami charakteryzują się jabłka odmiany "Chopin". Nowa odmiana jabłoni, nazwana na
cześć kompozytora, to efekty prac prowadzonych w Katedrze Sadownictwa SGGW w Warszawie.

Zielona skórka, niekiedy z niewielkim rumieńcem, średnia wielkość, dobry smak - takimi cechami charakteryzują się jabłka odmiany "Chopin". Nowa odmiana jabłoni, nazwana na cześć kompozytora, to efekty prac prowadzonych w Katedrze Sadownictwa SGGW w Warszawie.

Jak podaje portal internetowy www.e-sadownictwo.pl, nowa odmiana jabłoni, nosząca numer "U 7979", to dzieło prof. Emiliana Pitera, znanego w kręgu sadowniczym z badań naukowych m.in. nad gruszą japońską i jej wdrożeniem do uprawy w Polsce oraz z prac hodowlanych mających na celu pozyskanie nowych odmian.

Odmiana "Chopin" zgłoszona została do krajowego rejestru odmian COBORU i ochrony wyłącznego prawa w 2010 roku.

Powstała ze skrzyżowania znanej z półek sklepowych, ale nieuprawianej w polskich warunkach klimatycznych, zielonoowocowej odmiany "Granny Smith" i mieszańca o symbolu "U 211" o wcześnie dojrzewających owocach.

Owoce odmiany "Chopin" zbiera się w pierwszej połowie października. Trwają badania nad określeniem długości czasu ich przechowywania; wiele wskazuje na to, że owoce te będą dostępna także wiosną.

Według portalu, "Chopin" wykazuje również odporność na jedną z najgroźniejszych chorób - parcha jabłoni, czym doskonale wpisuje się w trend produkcji owoców ekologicznych i z ograniczeniem ochrony chemicznej.

"Jeszcze kilka lat potrwają badania, zanim odmiana +Chopin+ zostanie przekazana do produkcji sadowniczej w Polsce. Wydaje się jednak, że to bardzo obiecująca odmiana, odpowiadająca upodobaniom konsumentów poszukujących odmian o zielonej skórce, i zgodna z tendencją do ograniczania środków ochrony w produkcji owoców" - podał portal. (PAP)

dsr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)