Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 17:00

Nowa strona poświęcona Karolowi Szymanowskiemu w ramach prezydencji

Ruszyła strona poświęcona jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich Karolowi Szymanowskiemu, powstała w ramach międzynarodowego programu kulturalnego polskiej prezydencji. Internauci znajdą tam m.in. fragmenty utworów, listów, fotografie, filmy wideo.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ruszyła strona poświęcona jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich Karolowi Szymanowskiemu, powstała w ramach międzynarodowego programu kulturalnego polskiej prezydencji. Internauci znajdą tam m.in. fragmenty utworów, listów, fotografie, filmy wideo.

Pod adresem www.karolszymanowski.pl można znaleźć m.in. szczegółową biografię kompozytora podzieloną na części: Rodzina i młodość, Okres nauki-Młoda Polska, Wojna, W II Rzeczpospolitej i Ostatnie lata.

Na stronie umieszczono bogatą galerię zdjęć ilustrujących każdy etap życia i twórczości artysty. Są tam m.in. portrety Szymanowskiego, fotografie jego rodziny, Tymoszówki - siedliska rodziny Szymanowskich, a także filmy wideo - m.in. amatorski obraz Mariana Wimmera z 1934 r. pokazujący Szymanowskiego w Zakopanem czy fragmenty zarejestrowanych wykonań dzieł kompozytora.

Witryna ukazuje Szymanowskiego nie tylko jako wybitnego muzyka, ale także poetę, pisarza, publicystę i działacza społecznego. Pokazuje też źródła jego twórczych inspiracji: rodzinne Kresy, islam, Orient, antyk, Tatry.

W części zawierającej biografię Szymanowskiego znajdują się obszerne fragmenty listów kompozytora. Artysta tak relacjonował swoje przeżycia z początkowej fazy wojny:

"Na naszej rodzinie wojna bardzo się nie odbiła (...) U nas (w Tymoszówce) po oficynach jest kilku lekko rannych i nie bardzo zdrowych. Panie więc mają massę zajęcia. Ja sam chwilami żałuję, że moja noga nie daje mi wybrać się na wojnę. Czy uważałeś, że w każdym - w takich chwilach budzi się coś trochę z dawnego awanturiera - nawet w takich spokojnych indywiduach jak ja" - pisał w jednym z listów z 1914 r. do swojego przyjaciela, mecenasa sztuki Stefana Spiessa.

Interaktywna witryna pozwala również na wysłuchanie wybranych utworów Karola Szymanowskiego - w tym kompozycji "Stabat Mater op. 53", uznawanej za jedno z jego najwybitniejszych dzieł kompozytora.

Na stronie szczegółowo pogrupowano utwory orkiestrowe, sceniczne, wokalne z orkiestrą, pieśni, kameralne i kompozycje na fortepian solo i szczegółowo je opisano.

Witryna dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. W przygotowaniu są wersje niemiecka, francuska i rosyjska. Strona powstała dzięki współpracy Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Postać i twórczość Szymanowskiego to jeden z filarów zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji, koordynowanego przez IAM.

Karol Szymanowski (1882-1937) urodził się w Tymoszówce (Ukraina). Od wczesnej młodości kompozytor związany był z Zakopanem. Zmarł 29 marca 1937 r. w Lozannie. Został pochowany w Krakowie na Skałce. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów pierwszej połowy XX w. Jest twórcą m.in. słynnego "Stabat Mater", baletów "Harnasie" i "Mandragora", oper "Hagith" i "Król Roger", szeregu symfonii i utworów kameralnych.(PAP)

agz/ mlu/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz