Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowak: Możliwe zwolnienie Kwaśniewskiego z tajemnicy państwowej w sprawie więzień CIA

0
Podziel się:

Jeśli Bronisław Komorowski otrzyma taki wniosek, rozważy go - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.

Nowak: Możliwe zwolnienie Kwaśniewskiego z tajemnicy państwowej w sprawie więzień CIA
(ec.europa.eu)

_ - Jeżeli wniosek o zwolnienie byłego prezydenta z tajemnicy państwowej w tej sprawie trafi do prezydenta, to zapewne prezydent rozważy go z najwyższą starannością i z pełną powagą, tak aby z jednej strony nie narazić interesu państwa polskiego na szwank, a z drugiej strony jednak wyjaśnić sprawę _ - powiedział Nowak.

Podkreślił, że wszystkim powinno zależeć, aby tę sprawę wyjaśnić. Przypomniał, że sprawę więzień CIA do prokuratury skierował premier Donald Tusk w pierwszych tygodniach swojego urzędowania.

W ubiegłym tygodniu Komorowski zapowiedział, że jeśli wpłynie do niego wniosek dotyczący zwolnienia z tajemnicy państwowej Kwaśniewskiego, to go rozważy. Podkreślił, że _ liczy na wyjaśnienie do końca _ kwestii istnienia w Polsce więzienia CIA.

O tym, że prokuratura wystąpi do prezydenta o zwolnienie z tajemnicy byłego prezydenta napisała _ Gazeta Wyborcza _, powołując się na nieoficjalne informacje. Doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz powiedział _ GW _, że jak wpłynie wniosek, to prezydent go rozważy. Wcześniej prof. Nałęcz sugerował, że prezydent może się do takiego wniosku przychylić, bo _ jeśli Polska chce mieć opinię państwa praworządnego, to trzeba wyjaśnić tę sprawę _ - napisała _ GW _.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Według HRW takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Według polskich mediów, w śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym Kwaśniewski, były premier Leszek Miller i były szef WSI generał Marek Dukaczewski.

W 2010 r. ujawniono, że oficjalny rejestr lotów do Szyman potwierdza, iż w 2003 r. co najmniej sześć razy lądowały tam samoloty powiązane z CIA. Raport ONZ sformułował zaś przypuszczenie, że w latach 2003-2005 w Kiejkutach przetrzymywano ośmiu podejrzanych o terroryzm więźniów, a polskie władze powołały zespół agentów podporządkowanych Amerykanom i tylko przed nimi odpowiedzialnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czeka;na;wyjasnienia;w;sprawie;wiezien;cia,188,0,841148.html) Czeka na wyjaśnienia w sprawie więzień CIA Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że gotów jest zwolnić Aleksandra Kwaśniewskiego za tajemnicy państwowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t130688.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/apel;szefowej;pjn;z;obama;rozmawiajmy;jednym;glosem,121,0,839033.html) Apel szefowej PJN: Z Obamą rozmawiajmy jednym głosem Joanna Kluzik-Rostkowska prosi premiera Donalda Tuska i szefa MSZ Radosława Sikorskiego o zorganizowanie spotkania z liderami partii politycznych przed wizytą Baracka Obamy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t95799.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;wskazali;najlepszego;prezydenta,244,0,816884.html) Polacy wskazali najlepszego prezydenta Aleksander Kwaśniewski najlepiej sprawował urząd głowy państwa - uważa 54 proc. badanych
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)