Notowania

nowe
06.10.2010 16:40

Nowe prace resortu nauki nad strategią rozwoju uczelni do 2020 r.

Narodowa Strategia Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r., w tym˙wprowadzenie powszechnych płatnych studiów, będzie tematem pierwszego posiedzenia Forum Ekspertów, które w czwartek zbierze się na zaproszenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Narodowa Strategia Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r., w tym˙wprowadzenie powszechnych płatnych studiów, będzie tematem pierwszego posiedzenia Forum Ekspertów, które w czwartek zbierze się na zaproszenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Projekt Narodowej Strategii Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r., po jego opracowaniu przez Forum Ekspertów, będzie jednym z programów w rządowych pracach nad strategią rozwoju kraju.

W ten sposób - siłami ekspertów - resort chce rozstrzygnąć dalsze losy dwóch projektów strategii rozwoju polskich uczelni: projektu opracowanego przez Fundację Rektorów Polskich dla Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (ogłoszonego w grudniu 2009 r.) oraz zamówionego˙˙w przetargu˙przez ministerstwo projektu Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (ogłoszonego w lutym 2010 r.).

Wprowadzenia "zasady częściowej odpłatności za studia stacjonarne w uczelniach publicznych" od 2015 r. chcą rektorzy; koszt studiów na jednego studenta miałby wynosić ok. 2,5 tys. rocznie. Rektorzy podkreślają, że wprowadzenie czesnego musi poprzedzić zwiększenie dostępności do kredytów studenckich i uproszczenie procedury ich otrzymywania. Zastrzegają także, że płatne studia będą wymagały szerokie debaty publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem głosu Parlamentu Studentów RP.

Z kolei specjaliści z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uznali, że w Polsce na powszechne czesne jest za wcześnie. W swoim projekcie zaproponowali utrzymanie dotychczasowego podziału na studentów płacących za naukę (studia zaoczne) oraz tych, których studia są finansowane z budżetu państwa (studia dzienne).

W rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko, że rząd nie˙planuje˙wprowadzenia odpłatnych studiów.

"Rząd Platformy Obywatelskiej i PSL nie rozważa możliwości wprowadzenia studiów odpłatnych na uczelniach publicznych w systemie studiów stacjonarnych" - mówiła Kudrycka w grudniu 2009 r. podkreślając, że pomysł powszechnego czesnego jest "na razie tylko propozycją rektorów, która wymaga szerokiej debaty publicznej".

Według rzecznika resortu Bartosza Loby, powołanie Forum Ekspertów ma służyć rzetelnej i˙merytorycznej debacie˙nad dwoma dokumentami strategicznymi. "Zwłaszcza że środowisko akademickie wskazuje na mocne i słabsze strony obu˙projektów, a nam zależy na wyborze najlepszych rozwiązań" - powiedział w środę Loba.

Z kolei prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki powiedział PAP, że projekt rektorów zyskał szerokie poparcie w środowisku akademickim, m.in. Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, KRASP oraz Krajowej Izby Gospodarczej, Związku Banków Polskich, Business Centre Club oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. "Nasz projekt doceniły prawie wszystkie instytucje i organizacje, które z mocy ustawy mają prawo zabierać głos w sprawach szkolnictwa" - podkreślił prof. Woźnicki.

Wśród ekspertów, którzy wezmą udział w spotkaniu, będą przedstawiciele m.in. Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Parlamentu Studentów RP, Rady Nauki, Business Centre Club, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Rektorów Polskich, KRASP, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, PKPP "Lewiatan", Rady Młodych Naukowców, a także związków zawodowych. Ministerstwo będzie reprezentował podsekretarz stanu prof. Zbigniew Marciniak, który jest odpowiedzialny za sprawy szkolnictwa wyższego.

Z forum mają współpracować także eksperci z zespołu ministra w kancelarii premiera Michała Boniego, którzy przygotowują dziewięć strategii rozwoju kraju do 2030 r., m.in. strategię rozwoju kapitału społecznego, innowacyjności i efektywności gospodarki, bezpieczeństwa energetycznego i środowiska.(PAP)

nno/ ls/ gma/

Tagi: nowe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz