Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe Prawo atomowe zapewni niezależność dozorowi jądrowemu

0
Podziel się:

Wdrożenie unijnych norm bezpieczeństwa przemysłowych reaktorów jądrowych i
zapewnienie niezależności dozoru jądrowego to - jak powiedział PAP prezes Państwowej Agencji
Atomistyki Michael Waligórski - główne zmiany, jakie trzeba wprowadzić do Prawa atomowego.

Wdrożenie unijnych norm bezpieczeństwa przemysłowych reaktorów jądrowych i zapewnienie niezależności dozoru jądrowego to - jak powiedział PAP prezes Państwowej Agencji Atomistyki Michael Waligórski - główne zmiany, jakie trzeba wprowadzić do Prawa atomowego.

We wtorek w PAA odbyła się konferencja uzgodnieniowa dot. projektu założeń zmian do ustawy Prawo atomowe. Prezes Agencji podpisał też porozumienie o współpracy z pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanną Trojanowską. Dotyczy ono wspólnego opracowania regulacji prawnych, pozwalających wdrożyć Program polskiej energetyki jądrowej.

Jak poinformował PAP Waligórski, Polska musi do 22 lipca 2011 r. wdrożyć unijną dyrektywę 71/2009, która ustanawia wspólnotowe ramy bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

"Nasz projekt założeń zmian w ustawie został dzisiaj zaakceptowany w uzgodnieniach międzyresortowych i społecznych. Oczekujemy, że w maju zostanie przyjęty przez Radę Ministrów" - wymienił.

Jak wyjaśnił, konieczne zmiany dotyczą norm bezpieczeństwa przemysłowych reaktorów jądrowych. "Musimy rozbudować zarówno przepisy, jak i potencjał inspektorski, bo do tej pory mieliśmy przepisy, które pozwalają na eksploatację doświadczalnego reaktora jądrowego +Maria+ w Świerku, natomiast przemysłowego już nie" - wyjaśnił.

Ponadto - jak podał szef PAA - celem projektowanej nowelizacji Prawa atomowego jest zapewnienie niezależności dozoru jądrowego, która jest jedną z naczelnych zasad w UE. Zastrzegł, że choć PAA podlega ministrowi środowiska, to z punktu widzenia podejmowania decyzji podlega wyłącznie prawu administracyjnemu.

"Premier nie może podważyć mojej decyzji, jeżeli na jakimś etapie budowy elektrowni jądrowej uznam, że nie są spełnione wymagania ustaw lub rozporządzeń. Nie mogę dopuścić do dalszej budowy elektrowni, jeśli jakiś etap nie spełnia wymogów bezpieczeństwa jądrowego" - wyjaśnił Waligórski. "Chyba, że się okaże, że popełniłem błąd" - zastrzegł.

Podpisane we wtorek porozumienie miedzy PAA i MG przewiduje, że nadzorem nad bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną zajmie się pięcioosobowa Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. Zastąpi ona prezesa PAA.

"Natomiast Państwowa Agencja Atomistyki zostanie przekształcona w Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, przy pomocy którego swoje zadania będzie wykonywać Komisja" - czytamy w porozumieniu. Zapisano w nim także, że do czasu wejścia w życie nowej ustawy Prawo atomowe, nadzorem będzie się zajmować prezes PAA.

"W porozumieniu umawiamy się z ministrem gospodarki co do podziału zadań. Chodzi o to, żeby nasze zapisy prawne nie ograniczały planów pełnomocnik (ds. energetyki jądrowej - PAP)" - powiedział PAP prezes PAA. "Nowelizując prawo atomowe chcemy jasno określić, kto ma co robić" - dodał.

Podkreślił, że koordynatorem całego programu rozwoju energetyki jądrowej jest pełnomocnik, natomiast prezes PAA ma wiodącą w rolę przy opracowaniu projektu przepisów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. "Pani Trojanowska wdraża program, a ja wdrażam bezpieczeństwo" - podkreślił Waligórski.

Obecnie PAA nadzoruje bezpieczną pracę reaktora doświadczalnego w Świerku, monitoruje stan radiologiczny kraju, nadzoruje bezpieczeństwo transportu izotopów dla szpitali, a także nadaje uprawnienia inspektorom. Prezes PAA wydaje ponadto zezwolenia na: używanie materiałów promieniotwórczych w medycynie i technice, na pracownie izotopowe i medycyny nuklearnej oraz akceleratory do radioterapii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wiceminister gospodarki Hanny Trojanowskiej, program energetyki jądrowej ma powstać w połowie roku, a do końca roku dokument ma być przyjęty przez rząd.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce ma być uruchomiony w 2020 roku, a inwestor - Polska Grupa Energetyczna - zapowiada pierwsze prace na placu budowy w 2014 roku. Ranking lokalizacji pod elektrownię, który niedawno ogłosił resort gospodarki, wygrał Żarnowiec. Nad jeziorem żarnowieckim do dziś stoją fundamenty pod elektrownię, wylane w latach 80. PGE do końca roku zapowiada wybór lokalizacji pod dwie pierwsze elektrownie jądrowe.(PAP)

jzi/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)