Notowania

wiadomości
13.12.2013 17:30

Nowe zarzuty dla prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś.

# dochodzą informacje z ABW #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje z ABW #

13.12. Kraków (PAP) - Przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej to nowe zarzuty, które prokuratura postawiła prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ś., podejrzanemu o przyjęcie 70 tys. zł łapówki - podała Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

Jak poinformowała w piątek jej rzeczniczka prok. Bogusława Marcinkowska, Ryszard Ś. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia. Po przedstawieniu nowych zarzutów prezydentowi Tarnowa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W piątek po południu wniosek o przedłużenie aresztu dla Ryszarda Ś. o kolejne trzy miesiące wpłynął do Sądu Rejonowego w Tarnowie jako właściwego do rozpoznawania sprawy.

"Wniosek został zarejestrowany, do momentu podjęcia decyzji procesowych nie będziemy podawali żadnych informacji w tej sprawie" - powiedział PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie sędzia Tomasz Kozioł.

W tym śledztwie zarzuty usłyszało do tej pory pięć osób.

Ryszard Ś. został zatrzymany 27 września, usłyszał zarzut przyjęcie w 2010 r. od przedstawicieli jednej z firm budowlanych w sumie 50 tys. zł (obecnie zarzucono mu przyjęcie 70 tys. zł) w zamian za przychylność dla tej firmy przy przetargach na wykonanie robót drogowych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzutu.

W środę zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej usłyszał dyrektor jednej z komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Tarnowa Jacek K. Sąd zastosował wobec niego areszt. Dzień wcześniej takie same zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej przedstawiono byłemu dyrektorowi tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich. Na wniosek prokuratury sąd aresztował go na trzy miesiące.

"Zatrzymania są efektem śledztwa prowadzonego przez krakowską delegaturę ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Podejrzanym postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z inwestycjami drogowymi realizowanymi na terenie Tarnowa" - poinformował rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński.

"Osoby te, wykorzystując pełnione przez siebie funkcje, zawyżały koszty inwestycji poprzez zmianę związanych z nimi projektów i specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W wyniku tych działań modyfikowano zakres oraz charakter wykonywanych robót, co skutkowało istotnym podniesieniem ich kosztów" - wyjaśnił.

Wcześniej zarzuty pomocnictwa w przyjęciu łapówki przez prezydenta usłyszał Bogdan G., który - według prokuratury - odebrał pieniądze od przedstawicieli firmy budowlanej i przekazał je Ryszardowi Ś. Zarzut współdziałania z inną osobą do wręczenia łapówki postawiono prowadzącemu działalność gospodarczą Pawłowi P.

Na wątek korupcyjny prokuratura trafiła w śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej związanej z budową połączenia al. Jana Pawła II z węzłem Krzyż autostrady A4 w Tarnowie.(PAP)

wos/ hp/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz