Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe zasady wyłaniania audytorów dla spółek węglowych

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki ustanowiło nowe zasady wyboru firm do badania
sprawozdań finansowych spółek węglowych i ich grup kapitałowych. Kolejne audyty w górniczych
firmach odbędą się już zgodnie z nowymi regulacjami - wynika z informacji resortu.

bEUhWpmd

Ministerstwo Gospodarki ustanowiło nowe zasady wyboru firm do badania sprawozdań finansowych spółek węglowych i ich grup kapitałowych. Kolejne audyty w górniczych firmach odbędą się już zgodnie z nowymi regulacjami - wynika z informacji resortu.

Decyzję w tej sprawie podjęły obradujące w czwartek w Warszawie walne zgromadzenia akcjonariuszy (WZA) spółek, będących w nadzorze właścicielskim ministra gospodarki; pełni on rolę WZA tych firm. Chodzi o podmioty z branży górniczej.

Jak podało biuro prasowe ministerstwa, rady nadzorcze Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz Węglokoksu przeprowadzą postępowania wyłaniające audytorów z uwzględnieniem wskazanych warunków i wytycznych resortu.

bEUhWpmf

Według nowych regulacji, o zamówienie badania sprawozdań (także skonsolidowanych) mogą ubiegać się wspólnie maksymalnie dwa podmioty. Wykonawcy zamówienia powinni zapewnić, by każdy zakład danej spółki mógł być badany przez innego biegłego rewidenta, rozumianego jako osoba fizyczna.

Inne kryteria, które rady nadzorcze mogą uwzględnić w postępowaniu, to doświadczenie firmy audytorskiej oraz kluczowego biegłego rewidenta w badaniu sprawozdań spółek sektora górnictwa węgla kamiennego oraz podmiotów o podobnej skali działalności, wartość sumy gwarancyjnej ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej firmy audytorskiej oraz posiadanie przez firmę audytorską doradztwa prawnego i podatkowego. (PAP)

mab/ pad/ gma/

bEUhWpmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)