Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
21.11.2009 16:41

Nowicki: 8 proc. inwestycji w kraju to ochrona środowiska

8 proc. wszystkich inwestycji w kraju to przedsięwzięcia w ochronę środowiska. Rocznie trafia na ten cel 2 mld euro - podał w sobotę minister środowiska prof. Maciej Nowicki. W ciągu ostatnich 20 lat na ochronę środowiska trafiło ponad 100 mld zł - dodał.

Podziel się
Dodaj komentarz

8 proc. wszystkich inwestycji w kraju to przedsięwzięcia w ochronę środowiska. Rocznie trafia na ten cel 2 mld euro - podał w sobotę minister środowiska prof. Maciej Nowicki. W ciągu ostatnich 20 lat na ochronę środowiska trafiło ponad 100 mld zł - dodał.

Nowicki uczestniczył w sobotę w debacie dotyczącej środowiska prezentującej dokonania rządu PO-PSL w dwulecie jego istnienia.

Minister poinformował, że zrealizowane zostały wszystkie dotyczące środowiska sprawy, które w expose przed dwoma laty wymienił premier Donald Tusk. Ministerstwo Środowiska -mówł Nowicki - doprowadziło do zlikwidowania konfliktów z Komisją Europejską i jako przykłady podał rozwiązanie problemu budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy oraz przygotowanie nowej listy obszarów Natura 2000.

Polska nadrobiła też zaległości dotyczące prawa ochrony środowiska, m.in. uchwaliliśmy prawo ocen oddziaływania na środowisko, które pozwala na wykorzystanie środków unijnych i odblokowanie kluczowych projektów infrastrukturalnych - wyliczał. Wydzielenie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wszystkich spraw związanych z uzyskiwaniem pozwoleń środowiskowych pozwoliło skrócić ten proces z 300 do 100 dni - podkreślał Nowicki.

Ministerstwo pracuje nad skutecznym wykorzystanie unijnych środków na ochronę środowiska. Do tej pory zawarto umowy na dofinansowanie na sumę 4,2 mld zł. Łączna kwota projektów, dla których wydano już potwierdzenie Ministerstwa Środowiska lub decyzję Komisji Europejskiej o ich finansowaniu, to 3,4 mld zł. Oprócz tego znaczący wsparciem są krajowe środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej, m.in. 1,5 mld zł na odnawialne źródła energii. Również 140 mln euro z tzw. Funduszu Norweskiego dofinansowało inwestycje środowiskowe - przypomniał.

Według Nowickiego oraz dyrektora departamentu zagranicznej polityki ekonomicznej MSZ Wojciecha Ponikiewskiego zorganizowanie światowej konferencji klimatycznej w Poznaniu pozwoliło Polsce na znaczny wzrost jej znaczenia na międzynarodowej arenie.

Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski podkreślał, że od czasu powołania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, współpraca przy uzyskiwaniu decyzji środowiskowych dla dróg poprawiła się. "Próbujemy robić to tak, by bogactwo kraju, jakim jest powstająca infrastruktura drogowa, jak najmniej niszczyło bogactwo naturalne kraju" - podkreślał.

Według szefa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Michała Kiełszni dobra współpraca z drogowcami poprawia sytuację nowej dyrekcji w rozmowach z inwestorami innych branż. "Tłumaczymy im na przykładzie autostrad i dróg, że da się tak opracować projekt i dokumentację, by wymogi środowiskowe były zachowane" - mówił podczas panelu Kiełsznia.

Według Wojciecha Stępniewskiego z WWF Polska wynegocjowany przez Polskę pakiet energetyczno-klimatyczny może stać się dla kraju motorem innowacyjności. "Tak jak Niemcy stały się eksporterem urządzeń wiatrowych, tak my możemy w niedługim czasie stać się specjalistą rozwiązania dotyczące składowania dwutlenku węgla" - uważa eklog z WWF.

Jego zdaniem mimo sukcesów w negocjacjach energetyczno-klimatycznych wyzwania wynikających z ochrony klimatu Polska stoi przed spełnieniem wymagań, które okazać się bardzo trudne do realizacji, m.in. podwyższenia z obecnych ok. 7 proc. do 15 udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w kraju. Stępniewski apelował o rozwiązania podatkowe sprzyjające ochronie klimatu, np. obecnie są zachęty podatkowe przy zakupie samochodów z dużymi silnikami spalinowymi, a brak takich ułatwień dla samochodów elektrycznych czy hybrydowych.

W ocenie prezesa stowarzyszenia ekologicznego EKO-UNIA Radosława Gawlika z Wrocławia błędem premiera Donalda Tuska było podjecie bez żadnych konsultacji społecznych, rozmów ze społeczeństwem decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce. Jego zdaniem efektem tej decyzji będzie zahamowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii, do czego zobowiązaliśmy się w Unii Europejskiej. Przypomniał, że moc energetyczna, którą mają wytworzyć planowane elektrownie atomowe, to tyle, ile można zaoszczędzić, poprawiając efektywność energetyczną gospodarki czy straty energii w budownictwie mieszkaniowym.

W ocenie prof. Nowickiego jednym z największych wyzwań kolejnych dwu lat będzie uporządkowanie gospodarki odpadami w kraju. Opowiedział się za przejęciem przez gminy odbioru śmieci komunalnych, co pozwoli na zbudowanie skutecznego systemu ich odzyskiwania i utylizacji.

Nowicki poinformował też, że za tydzień-dwa zostanie podpisana druga umowa Polski na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynikająca z protokołu z Kioto. Będzie to umowa z Irlandią. Polska uzyska 15 mln euro z tej transakcji.

Pierwszą transakcję Polska zawarła 9 listopada z Hiszpanią. Uzyskaliśmy z niej 25 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje pozwalające na ochronę klimatu. Polska zawarła też umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na ponad 500 mln zł na takie inwestycje.(PAP)

ago/ bk/

Tagi: inwestycje, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz