Notowania

książki
24.11.2010 17:33

Nowości na Targach Książki Historycznej

Nowa książka Normana Daviesa, "Opowiadania kołymskie" Warłama Szałamowa, tom wspomnień z PRL-owskich więzień "Polityczni" to niektóre nowości przygotowane przez wydawców, którzy wezmą udział w rozpoczynających się w czwartek w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowa książka Normana Daviesa, "Opowiadania kołymskie" Warłama Szałamowa, tom wspomnień z PRL-owskich więzień "Polityczni" to niektóre nowości przygotowane przez wydawców, którzy wezmą udział w rozpoczynających się w czwartek w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

W najnowszej książce "Zaginione królestwa" (Znak) Norman Davies opisuje losy czternastu europejskich państw, które zostały niemal zupełnie zapomniane, takich jak Tolosa - państwo Ostrogotów, celtyckie Ald Clud i Eire, Borussia czy Aragonia. Zdaniem historyka, z losu zaginionych królestw płynie pewien morał, który może się przydać współczesnym Europejczykom. "Historia zaginionych królestw uczy nas, że każde państwo jest śmiertelne, żadne królestwo nie potrwa do końca świata" .

Rebis opublikował ostatnio wznowienie "Opowiadań kołymskich" Warłama Szałamowa. Ten zbiór krótkich opowiadań, szkiców i wspomnień z łagrów uważany jest za najważniejsze, obok "Archipelagu Gułag" Sołżenicyna świadectwo z radzieckich obozów pracy. Szałamow spędził kilkanaście lat jako ich więzień, posługuje się lapidarnym, oszczędnym stylem, beznamiętnie opowiada o życiu toczącym się w obozach. Pokazuje zmiany, do jakich dochodzi w psychice człowieka pod wpływem tak surowych, nieludzkich warunków - zwyrodnienie oprawców, degrengoladę moralną i degenerację psychiczną więźniów.

Ośrodek Karta wydał ostatnio książkę "Polityczni" - zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86. W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha. Szczególnie interesujące są opisy codzienności w Palowskich więzieniach, życie w celi, więzienne obyczaje, a zwłaszcza - zetknięcie z subkulturą więzienną - z kryminalnymi i różne warianty ułożenia sobie z nimi relacji.

Inna ciekawa nowość Karty to album "Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana". Autor zdjęć był amerykańskim reporterem, przyjechał do Warszawy w pierwszych dniach września 1939 roku, by obserwować początki działań wojennych. Przez dwa tygodnie dokumentował walki i zniszczenie Warszawy. Bryan posługiwał się kolorowymi filmami Kodaka, które zabrał ze sobą, by przetestować to nowatorskie rozwiązanie.

Wydawnictwo Literackie prezentować będzie na targach książkę "Grom. Siła i honor" - rozmowy Michała Komara z generałem Sławomirem Petelickim, byłym dowódcą elitarnej jednostki polskiego wojska. Generał Petelicki opowiada o ostatnich trzydziestu latach swego życia: o tradycji rodzinnej i pracy w wywiadzie, a przede wszystkim o walce z terroryzmem.

"Kuba Rozpruwacz. Kompletna historia" Paula Berga to nowość PIW. Do dziś nie wiadomo, kto stał za zbrodniami przypisywanymi Kubie Rozpruwaczowi, mordercy prostytutek z londyńskiego East Endu końca epoki wiktoriańskiej. Paul Begg rozważa kilka równie prawdopodobnych hipotez. Jego opowieść o zagadce seryjnego mordercy różni się od innych książek na ten temat wyjątkowo skrupulatnie przedstawionym tłem historycznym i społecznym, na którym rozegrały się opisywane wypadki.

Ostatnio ukazała się też druga, po "Ziarnach zmian" książka Henry'ego Hobhouse'a o milczących bohaterach historii, czyli o roślinach. W "Ziarnach bogactwa" (Muza) autor przedstawia historię kawy, herbaty, winorośli, drewna i kauczuku. Jego zdaniem ludzkość zawdzięcza roślinom więcej niż przypuszczamy, to one potrafią doprowadzić do rozkwitu lub upadku krajów.

XIX Targi Książki Historycznej odbywać się będą w dniach W dniach 25-28 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. (PAP)

aszw/

Tagi: książki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz