Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy cykl debat o Polsce i Rosji na Zamku Królewskim w Warszawie

0
Podziel się:

"Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością" to
tytuł nowego cyklu wykładów i połączonych z nimi debat, który zainaugurowano w Warszawie. Wykłady
naukowców, polityków i ludzi kultury mają poprawić relacje między Polakami a Rosjanami.

"Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością" to tytuł nowego cyklu wykładów i połączonych z nimi debat, który zainaugurowano w Warszawie. Wykłady naukowców, polityków i ludzi kultury mają poprawić relacje między Polakami a Rosjanami.

Dialog pomiędzy Polską a Rosją powinien toczyć się stale i dotykać nie tylko spraw, gdzie o zrozumienie jest łatwo, ale także tych spraw, w których Polacy z Rosjanami się różnią - powiedział w środę wieczorem podczas inauguracji cyklu debat b. szef MSZ i współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adam Daniel Rotfeld.

Cykl debat, które będą odbywać się raz lub dwa razy w miesiącu do kwietnia 2013 r., przygotowały wspólnie Zamek Królewski w Warszawie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wykład inauguracyjny pt. "Misja społeczna rosyjskich archiwów" wygłosił szef Rosyjskich Archiwów Państwowych Andriej Artizow.

Wspólne spotkania - jak informują obie instytucje - mają "uczynić kolejny wyłom w kręgu wzajemnych pretensji i niechęci, zaszłości historycznych z obu stron, poszerzyć historyczną i politologiczną wiedzę słuchaczy, nadać nowy kierunek kontaktom polsko-rosyjskim, dbając o ich poprawę dzięki wzajemnemu poznaniu i uczciwemu spojrzeniu na racje +drugiej strony+".

"Tematyką spotkań zamierzamy objąć historię trudnych sąsiedzkich relacji między Polską i Rosją. Zależy nam na przybliżeniu wydarzeń, procesów i interpretacji łączących i różniących obie strony, ale niezmiennie wzbudzających ogromne emocje. Wysiłek rządów obu krajów skierowany na rozwijanie dialogu i budowanie wzajemnego porozumienia jest niezwykle istotny, lecz niewystarczający w sytuacji, gdy w obu społeczeństwach wciąż żywe są stereotypy, wynikające czasem z zaciekłej wrogości i żalu, a często również z braku wiedzy historycznej" - informują organizatorzy cyklu.

Do udziału w debatach organizatorzy zaprosili polskich i rosyjskich naukowców, polityków i ludzi kultury m.in. współprzewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych - prof. Adama Daniela Rotfelda oraz prof. Anatolija Torkunowa; prof. Leonida Gorizontowa z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie i prof. Romana Szporluka z Harvard University.

Cykl "Polska-Rosja. Portret wzajemny. Między historią a współczesnością" objął patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Po zakończeniu cyklu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które upowszechnia wiedzę o relacjach, historii i kulturze obu narodów, planuje wydanie publikacji zawierającej wszystkie wygłoszone wykłady. (PAP)

nno/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)