Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy minister obrony USA: Nie możemy dyktować światu

0
Podziel się:

Nowy minister obrony USA Chuck Hagel zapowiedział, że będzie działał na rzecz odnowienia współpracy z dotychczasowymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych

Nowy minister obrony USA: Nie możemy dyktować światu
(Public Domain/Wikimedia)

Nowy minister obrony USA Chuck Hagel zapowiedział dziś, że będzie działał na rzecz odnowienia współpracy z dotychczasowymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych i zyskania nowych sprzymierzeńców - ale bez prób _ dyktowania _ światu czegokolwiek.

- _ Nie możemy dyktować światu. Musimy jednak zaangażować świat. Musimy przewodzić naszym sojusznikom. Żaden naród tak duży jak Ameryka nie może wykonać któregokolwiek z tych zadań samemu _ - oświadczył Hagel swym najbliższym współpracownikom po kameralnej uroczystości zaprzysiężenia w Pentagonie.

Dopuścił również możliwość zadziałania grożących resortowi obrony automatycznych cięć budżetowych. - _ To rzeczywistość. Musimy ustalić rozmiary tego. Robimy to. Musimy uporać się z tą rzeczywistością _ - powiedział. W Waszyngtonie jest obecnie coraz mniej nadziei na to, że Kongres zdoła zapobiec wejściu w życie z dniem 1 marca redukcji wydatków Pentagonu o 46 mld dolarów.

Nominację prezydenta Baracka Obamy dla Hagla Senat zaakceptował we wtorek stosunkiem głosów 58 do 41 - czyli najmniej korzystnym, jaki zaistniał kiedykolwiek przy zatwierdzaniu ministra obrony. Opozycyjni Republikanie zarzucają mu, że sprzeciwiał się zbrojnej interwencji USA w Iraku, i wyrażają wątpliwości, czy będzie wystarczająco zdecydowany w popieraniu Izraela, przeciwstawianiu się Iranowi i utrzymywaniu nuklearnego potencjału odstraszania.

Nowy minister obrony, który za odniesione w wojnie wietnamskiej rany otrzymał dwa medale Purpurowego Serca, zaznaczył w środę, że USA muszą zachować dużą ostrożność przy podejmowaniu decyzji w sprawie swego zaangażowania militarnego za granicą.

- _ Mamy dużą siłę i to, jak wykorzystujemy naszą siłę, jest szczególnie ważne. To zaangażowanie w świecie powinno być realizowane mądrze. A zasoby, jakich używamy na rzecz naszego kraju i naszych sojuszników, powinny być zawsze wykorzystywane mądrze _ - powiedział Hagel.

Czytaj więcej w Money.pl
Pentagon ma nowego szefa. Został nim... Barack Obama nominował Chucka Hagla na stanowisko szefa Pentagonu już na początku stycznia. Jednak republikanie długo odwlekali jego zatwierdzenie.
Kosowo apeluje o pomoc. _ Proszę o wsparcie _ Apel wystosowano na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnej rundy rozmów między Thacim a serbskim premierem Ivicą Dacziciem.
Tak dobrze nie było w USA od 20 lat Największy od początku lat 90. ubiegłego wieku skok, odnotowała w styczniu sprzedaż domów na amerykańskim rynku pierwotnym.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)