Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy most w Toruniu - umowa z inżynierem projektu

0
Podziel się

Konsorcjum DHV Polska sp. z o.o. i DRO-KONSULT sp. z o.o. będzie tzw.
inżynierem projektu przy budowie nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. Wartość kontraktu
zawartego w poniedziałek przez konsorcjum z Zarządem Dróg Miejskich wynosi 4,7 mln zł.

bEgObwYB

Konsorcjum DHV Polska sp. z o.o. i DRO-KONSULT sp. z o.o. będzie tzw. inżynierem projektu przy budowie nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. Wartość kontraktu zawartego w poniedziałek przez konsorcjum z Zarządem Dróg Miejskich wynosi 4,7 mln zł.

Inżynier projektu został wyłoniony w drodze przetargu ograniczonego. Konsorcjum, którego liderem jest DHV Polska, złożyło najtańszą spośród siedmiu ofert. Pozostali uczestnicy przetargu, w tym konsorcja, w skład których wchodziły firmy z Francji, Holandii, Polski, Portugalii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, swoje usługi wycenili od 4,9 do 7,5 mln zł.

Do zadań inżyniera projektu należeć będzie m.in. nadzór inwestorski, rozliczanie budowy, a także prowadzenie sprawozdawczości, monitoringu i kontroli wykonania robót pod względem technicznym, finansowym i organizacyjnym. Umowa została zawarta na 36 miesięcy.

bEgObwYD

To już drugi inżynier projektu. Z pierwszym - konsorcjum spółek Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej z Bydgoszczy i Grand Metropolia z Ukrainy, wyłonionym pod koniec zeszłego roku - umowę zerwano w marcu z powodu "braku możliwości wywiązywania się przez inżyniera projektu z obowiązków nałożonych umową".

Przetarg na generalnego wykonawcę mostu wraz z dojazdami 15 lipca wygrało konsorcjum, w którego skład wchodzą Strabag sp. z o.o. (lider) oraz austriacka firma Strabag AG i Hermann Kirchner Polska (partnerzy). Zwycięskie konsorcjum przedstawiło najniższą cenę - 548,6 mln zł.

Od rozstrzygnięcia przetargowego protest złożyło konsorcjum firm Autostrada Wschodnia Sp. z o.o. z Warszawy i MAPA INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI z Turcji, którego zdaniem - przy tak niskiej cenie - zadanie może być niewykonalne. Oferta polsko-turecka opiewała na 753 mln zł. Miejski Zarząd Dróg oddalił protest pod koniec lipca, ale konsorcjum ma prawo odwołać się od decyzji.

Generalny wykonawca, od czasu podpisania umowy, będzie miał dwa lata i osiem miesięcy na zbudowanie mostu.

bEgObwYJ

Długość dwuprzęsłowego mostu będzie wynosić 540 m, a całej trasy wraz z dojazdami - 4,1 km. Przeprawa o szerokości 30 m będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Nośność mostu to 50 ton.

Toruński samorząd na budowę mostu ma zagwarantowane 327 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe środki pochodzić będą z nadwyżki przychodów miasta oraz z kredytu.

Obecnie w Toruniu jest jedna przeprawa drogowa przez Wisłę. Pierwotnie most ten został wzniesiony przez Prusaków w latach 1907-1910 w Opaleniu (obecnie woj. pomorskie). Po pierwszej wojnie światowej most znalazł się na terytorium Polski, tuż przy granicy z Niemcami. Rozebrano go w latach 1928-29 i w częściach przeniesiono do Torunia. Most, po dobudowaniu trzech przęseł, oddano do użytku w 1932 r. (PAP)

rau/ pad/ gma/

bEgObwZe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)