Notowania

papież
17.03.2013 20:43

"Nowy papież dokona zaskakujących zmian w Kościele"

Były brazylijski ksiądz katolicki Leonardo Boff, jeden z najbardziej znanych w świecie twórców teologii wyzwolenia, uważa, że papież Franciszek zaskoczy wielu, dokonując radykalnych zmian w Kościele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Były brazylijski ksiądz katolicki Leonardo Boff, jeden z najbardziej znanych w świecie twórców teologii wyzwolenia, uważa, że papież Franciszek zaskoczy wielu, dokonując radykalnych zmian w Kościele.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _ (ukaże się w przyszłym tygodniu) Boff wyraża radość z powodu wyboru na papieża człowieka, który pozostaje wierny przekonaniu, że _ Kościół powinien stać po stronie ubogich _.

_ - Został teraz papieżem i decyzje należą do niego. Wielu będzie zaskoczonych tym, co będzie robił _ - mówi brazylijski teolog. Jego zdaniem papież Franciszek będzie musiał zerwać z pewnymi tradycjami i _ odsunąć kurię watykańską, aby otworzyć drogę Kościołowi powszechnemu _.

_ - Imię Franciszek, jakie przybrał, ma charakter programowy: Franciszek z Asyżu to uosobienie Kościoła ubogich i uciskanych, odpowiedzialności za środowisko człowieka oraz odrzucenia luksusu i ostentacji _ przez duchowieństwo - powiedział _ Spieglowi _ Leonardo Boff.

W wywiadzie odrzucił on zdecydowanie oskarżenia wysuwane przeciwko nowemu papieżowi, według których w czasach panowania dyktatury wojskowej w Argentynie nie bronił w wystarczający sposób więzionych przez nią jezuitów.

_ - Znam te oskarżenia i wierzę w to, co powiedział laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Adolfo Perez Esquivel, który jako przeciwnik wojskowego reżimu był więziony i torturowany. Niektórzy biskupi byli wspólnikami dyktatury, ale nie było wśród nich księdza Bergoglio, późniejszego biskupa _.

_ - Jak dotąd nic nie wskazuje przekonująco, aby zachował się nagannie. Przeciwnie, ukrywał i uratował wielu ściganych księży. Znałem Orlando Yorio, jednego z jezuitów, co do którego wysuwa się przypuszczenia, że Bergoglio go zdradził. Nigdy go o nic takiego nie oskarżał _ - podkreśla Leonardo Boff.

Czytaj więcej w Money.pl
Bogdan Zdrojewski twierdzi, że nowy papież zreformuje kościół Zdaniem ministra ludzie spoza kościoła, którzy oczekiwali rewolucyjnych reform, mogą czuć się zawiedzeni.
Papież przyszedł na piechotę i improwizował Franciszek przed wejściem do kościoła, do którego przyszedł z Domu Świętej Marty na piechotę
Papież chce ubogiego Kościoła. Uda mu się? _ Kardynał Hummes objął mnie, ucałował i powiedział: Nie zapomnij o ubogich. I wtedy natychmiast pomyślałem o Franciszku z Asyżu _.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz