Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy parlament Bośni i Hercegowiny. Chcą być kandydatem UE

0
Podziel się:

Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy.

Nowy parlament Bośni i Hercegowiny. Chcą być kandydatem UE
(ec.europa.eu)

Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy. Stało się to po 16 miesiącach kryzysu politycznego, do którego doszło po wyborach parlamentarnych w październiku 2010 roku.

[Na zdjęciu Catherine Ashton, która jako jedna z pierwszych gratulowała wygranym]

Gabinet Bevandy, ekonomisty i członka Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej w BiH (HDZ BiH), został zatwierdzony 26 głosami, przy siedmiu wstrzymujących się. Dziewięć ministerstw zostało podzielonych wśród sześciu ugrupowań: dwóch serbskich, dwóch chorwackich, muzułmańskiego i partii wieloetnicznej.

Utworzenie rządu po wielu miesiącach sporów politycznych, było możliwe dzięki porozumieniu, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku pomiędzy sześcioma partiami, kładącemu kresu najpoważniejszemu kryzysowi politycznemu kraju od końca wojny w latach 1992-1995.

Bevanda po powołaniu na stanowisko premiera centralnego rządu 12 stycznia zapowiedział wznowienie procesu zbliżenia z Unią Europejską i odbudowę gospodarki kraju. Obiecał, że ten rok _ będzie rokiem Unii Europejskiej w Bośni _, tłumacząc, że jego rząd skupi się na spełnianiu warunków, aby otrzymać status kandydata do UE.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele z jednej strony pogratulowali BiH powołania nowego rządu i zachęcili ją _ do skoncentrowania się na europejskiej integracji _. Z drugiej strony wyrazili zaniepokojenie brakiem budżetu państwa. _ Gospodarka i polityka fiskalna jest podstawowym warunkiem wstępnym dla procesu integracji kraju z UE _ - głosi oświadczenie obojga przedstawicieli UE.

Politycy w BiH spierają się w kwestiach budżetowych. W rezultacie urzędnicy państwowi nie otrzymali pensji za styczeń i przedstawiciele centralnego rządu zapowiedzieli, że pierwszą sprawą, jaką się zajmą w poniedziałek, będzie budżet.

Bevanda był ministrem finansów w rządzie federacji muzułmańsko-chorwackiej w latach 2006-2011 i stabilizował jej finanse w czasie kryzysu ekonomicznego lat 2008-2009. Jest pierwszym przedstawicielem społeczności chorwackiej na stanowisku szefa rządu od zakończenia wojny w Bośni i Hercegowinie w 1995 roku.

BiH podzielona jest na dwie autonomiczne jednostki państwowe: federację muzułmańsko-chorwacką (oficjalna nazwa: Federacja Bośni i Hercegowiny) i Republikę Serbską, które mają własne parlamenty, rządy i prezydentów. Połączone są słabymi instytucjami centralnymi, które UE chce wzmocnić, wprowadzając niezbędne reformy.

Od czasu wyborów parlamentarnych i prezydenckich w 2006 r. wymagane przez UE reformy są jednak zablokowane z powodu kontrowersji między politykami trzech narodowości. Pod naciskiem wspólnoty międzynarodowej udało się mimo to połączyć w kraju armię i służby celne oraz wprowadzić wspólny system podatkowy.

Czytaj o stosunkach międzynarodowych Bośni i Hercegowiny w Money.pl
Zginęli, bo chcieli podwyżek płac. UE poruszona Wśród pracowników zwolnionych za to, że domagali się podwyżek płac, jest dziesięciu zabitych i wielu rannych.
Stracą unijną pomoc, bo nie mogą się dogadać Unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele ostrzegł premiera BiH, Nikolę Szpiricia, że jego krajowi grozi utrata 96 milionów euro z programu pomocy przedakcesyjnej (IPA).
Zastąpi Ashton w kontaktach z Afryką Płn. -_ Polskie doświadczenia w udanej transformacji są inspiracją dla krajów północnej Afryki i cieszę się, że to jest docenione _ - powiedział polski minister spraw zagranicznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)