Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
japonia
29.08.2011 08:12

Nowy premier Japonii. Szósty w ciągu pięciu lat

Obecny minister finansów Japonii Yoshihiko Noda został wybrany na nowego szefa rządzącej Partii Demokratycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Obecny minister finansów Japonii Yoshihiko Noda został wybrany na nowego szefa rządzącej Partii Demokratycznej i zostanie premierem po pokonaniu w partyjnych wyborach swego rywala, ministra handlu Banriego Kaiedę.

W drugiej turze wyborów 54-letni Noda uzyskał poparcie 215 deputowanych, a 62-letni Kaieda - 177. W pierwszej turze żaden z pięciu kandydatów nie zdobył wymaganej większości.

Popierany przez rynki finansowe Noda, uznawany za fiskalnego konserwatystę, będzie musiał zmierzyć się z rekordowym długiem publicznym, sięgającym dwukrotności PKB Japonii. Zwycięzca zobowiązał się również do walki z wysokim kursem jena, który zagraża eksportowi, i deflacją, a także do odbudowy kraju po kryzysie atomowym związanym z awarią w elektrowni Fukushima I.

Jutro Yoshihiko Noda ma zostać zatwierdzony jako premier przez parlament, co jest uważane za formalność. Będzie to szósty w Japonii szef rządu w ciągu pięciu lat.

Pozostałymi trzema kandydatami byli: były minister spraw zagranicznych Seiji Maehara, minister rolnictwa Michihiko Kano i były szef resortu transportu Sumio Mabuchi

Nowy premier zastąpi Naoto Kana, który w piątek podał się do dymisji w związku z kryzysem po awarii w elektrowni atomowej Fukushima I po trzęsieniu ziemi i fali tsunami z 11 marca.

Czytaj więcej o sytuacji politycznej w Japonii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132358.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonski;premier;ma;powazne;klopoty,119,0,775031.html) Japoński premier ma poważne kłopoty Prawie połowa społeczeństwa uważa, że powinien on ustąpić ze stanowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t139104.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;wyhamuje;rozbudowe;atomowek,105,0,826473.html) Japonia wyhamuje rozbudowę atomówek Odstąpią od planu mającego na celu zwiększenie z 30 do 50 proc. udziału energetyki jądrowej w produkowanej energii elektrycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t135561.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/japonskie;firmy;dostana;potezne;wsparcie,154,0,796826.html) Japońskie firmy dostaną potężne wsparcie Premier Naoto Kan ma zamiar przeznaczyć do 10 bilionów jenów (127 mld dol.) na kryzysowe pożyczki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t129547.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;japonii;na;antyrosyjskim;wiecu,89,0,767065.html) Premier Japonii na antyrosyjskim wiecu Tokio domaga się zwrotu kilku wysp z archipelagu Kurylów, kontrolowanych przez Moskwę.
Tagi: japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz