Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich

0
Podziel się:

Prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok został we wtorek nowym
przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce - poinformował o. Jan
Maria Szewek z zakonu franciszkanów. Konferencja koordynuje współpracę między zakonami.

Prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok został we wtorek nowym przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce - poinformował o. Jan Maria Szewek z zakonu franciszkanów. Konferencja koordynuje współpracę między zakonami.

Wyboru dokonali przełożeni 60 zakonów męskich obradujący na Jasnej Górze w Częstochowie podczas 131. zgromadzenia plenarnego zakonnej konferencji. Nowy przewodniczący zastąpi ks. Tomasza Sielickiego.

O. Janusz Sok urodził się w Dębicy w 1966 r., święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1993 r. Jest teologiem i muzykologiem, absolwentem studium dyrygenckiego. W 2004 r. uzyskał doktorat z muzykologii na Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Był przełożonym wspólnoty w Lublinie w latach 2004-2005. Podejmował także posługę misjonarza-rekolekcjonisty oraz koordynował akcję pomocy Kościołowi na Wschodzie, prowadzoną przez polskich redemptorystów w Stanach Zjednoczonych. Został wybrany na przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów podczas Kapituły Prowincjalnej w 2011 r.

Od poniedziałku do środy trwa na Jasnej Górze doroczna Pielgrzymka Braci Zakonnych. W środę rozpocznie się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po klasztorach zakonów męskich w Polsce, w ramach przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski. Obraz ofiarował zakonnikom 50 lat temu prymas kard. Stefan Wyszyński. W związku z peregrynacją w środę bp Antoni Dydycz wygłosi do wyższych przełożonych okolicznościowe kazanie i wykład.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce jest kościelną osobą prawną kolegialną powołaną do istnienia przez Stolicę Apostolską i podlega Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W tym roku obchodzi 65-lecie istnienia.

Głównym celem Konferencji jest koordynacja zamierzeń mających na celu rozwój życia zakonnego w Polsce, wspieranie wzajemnej współpracy i pomocy między instytutami zakonnymi oraz umacnianie więzów solidarności i komunii między instytutami zakonnymi.

W Polsce działa 60 zakonów męskich. Trzy z nich liczą ponad 1 tys. członków, pozostałe są mniej liczne. (PAP)

lun/ pz/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)