Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Sącz: Radni poparli skierowanie tzw. ustawy śmieciowej do TK

0
Podziel się:

Nowosądeccy radni podczas wtorkowej sesji podjęli uchwałę, w której
poparli samorządowców z Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o
stwierdzenie niezgodności z konstytucją nowych przepisów o usuwaniu nieczystości i porządku w
gminach.

Nowosądeccy radni podczas wtorkowej sesji podjęli uchwałę, w której poparli samorządowców z Inowrocławia w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niezgodności z konstytucją nowych przepisów o usuwaniu nieczystości i porządku w gminach.

We wrześniu radni Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) zdecydowali o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent tego miasta zwrócił się o poparcie wniosku do innych polskich samorządów.

We wniosku Rady Miejskiej Inowrocławia skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego jest mowa o niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Samorządowcy nie zgadzają się z zapisami w zakresie, w jakim ustawa ta nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek zorganizowania przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo przetargu na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów.

Władze Nowego Sącza nie zgadzają się z zapisami nowej ustawy, według których samorządy będą musiały organizować przetarg nawet w przypadku, gdy posiadają własną firmę komunalną zajmującą się wywozem śmieci.

Wniosek Rady Miejskiej Inowrocławia poparło już podobnymi uchwałami kilkaset gmin i miast z całej Polski m.in. Rady Miejskie z Gdańska, Katowic, Łodzi, Zielonej Góry, Torunia, Mysłowic, Zgierza, Nowej Rudy, Strzelec Opolskich oraz Związek Miast Polskich, Warmiński Związek Gmin i zrzeszenia prezydentów, burmistrzów i wójtów z kilku województw.

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.(PAP)

szb/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)