Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy Sącz: Stroje dworzan na wystawie "Moda w czasach Marcina Kromera"

0
Podziel się:

Kostiumy noszone przez polskich dworzan w XVI w. można od wtorku oglądać w
Domu Gotyckim w Nowym Sączu na wystawie "Moda w czasach Marcina Kromera". Ekspozycja została
przygotowana w 500. rocznicę urodzin pisarza i będzie czynna do 28 stycznia.

Kostiumy noszone przez polskich dworzan w XVI w. można od wtorku oglądać w Domu Gotyckim w Nowym Sączu na wystawie "Moda w czasach Marcina Kromera". Ekspozycja została przygotowana w 500. rocznicę urodzin pisarza i będzie czynna do 28 stycznia.

Ubrania, na podstawie publikacji historycznych, zaprojektowała Maria Molenda, historyczka badająca dzieje ubioru i tkaniny.

Jak powiedziała, wśród prezentowanych ubrań na szczególną uwagę zasługuje suknia Katarzyny Jagiellonki (z którą Kromer się przyjaźnił) uszyta z tkaniny imitującej kosztowny renesansowy srebrnogłów - drogą włoską tkaninę. Uwagę zwiedzających zwróci też tradycyjny skandynawski ubiór męża Katarzyny Jagiellonki - księcia Jana Finlandzkiego, a także kostium samego Kromera i stroje jego rodziców.

Ubrania na wystawie zostały zaprojektowane do opowiadającego o życiu Kromera spektaklu "Vita Cromeri" zrealizowanego jesienią przez artystów sądeckiego Teatru Nomina Rosae z okazji 500. urodzin Kromera.

Teatr Nomina Rosae przygotował sztukę specjalnie dla sąsiadującego z Nowym Sączem miasta - Biecza, w którym Kromer przyszedł na świat. W przedstawieniu Kromer, w którego postać wcielił się krakowski aktor Jan Korwin Kochanowski, jest już starym człowiekiem. Wspomina najważniejsze wydarzenia, miejsca i ludzi w swoim życiu, i te retrospekcje budują kanwę sztuki.

Ekspozycję "Moda w czasach Marcina Kromera" prezentowało wcześniej Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu - w swoim oddziale zwanym Kromerówką przy ul. Kromera.

Marcin Kromer urodził się 1512 r. w Bieczu, zmarł w 1589 r. w Lidzbarku Warmińskim. Jego ojciec był mieszczaninem, matka szlachcianką. Studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał tytuł bakalarza, a później także we Włoszech, w Padwie i Bolonii, gdzie zdobył tytuł doktora. W 1542 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1545 r. po śmierci Piotra Gamrata został sekretarzem króla Zygmunta Augusta.

Prace przy porządkowaniu państwowego Archiwum Koronnego Krakowskiego były dla Kromera impulsem do napisania dwóch jego najsłynniejszych dzieł: "Polska, czyli o położeniu, obyczajach, urzędach Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego" oraz "O pochodzeniu i czynach Polaków ksiąg trzydzieści".

Za prace historyczne Kromer został przez Zygmunta Augusta nobilitowany, czyli podniesiony do stanu szlacheckiego. W latach 1558-64 był stałym posłem na dworze cesarza Ferdynanda I Habsburga. W 1579 r. został biskupem diecezji warmińskiej, na jego zlecenie wykonane zostały pierwsze mapy Warmii. (PAP)

bko/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)