Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy Sącz: Wystawa malarstwa Ludwika Miskya

0
Podziel się

Blisko 40 obrazów, grafik i rysunków autorstwa Ludwika Miskya można od
soboty oglądać na wystawie w nowosądeckim Domu Gotyckim. Ekspozycja ma przypominać postać artysty,
który urodził się w Nowym Sączu i spędził tu 12 pierwszych lat życia.

bEpGsgXV

Blisko 40 obrazów, grafik i rysunków autorstwa Ludwika Miskya można od soboty oglądać na wystawie w nowosądeckim Domu Gotyckim. Ekspozycja ma przypominać postać artysty, który urodził się w Nowym Sączu i spędził tu 12 pierwszych lat życia.

"To pierwsza wystawa w naszym mieście w całości poświęcona Ludwikowi Miskyemu. Zorganizowaliśmy ją, aby przypomnieć korzenie artysty, przybliżyć jego życie i twórczość. Chcemy uczynić jego postać bardziej rozpoznawalną - zwłaszcza wśród sądeczan. Niestety, wciąż tylko niewielu z nich wie, gdzie przyszedł na świat i wychował się Misky" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Anna Florek.

Wśród prac prezentowanych na ekspozycji "Sądeczanin mało znany. Ludwik Misky" są m.in. portrety pokazujące poetę Emila Zegadłowicza, bliskiego przyjaciela Miskyego. Nie zabrakło kolorowych obrazów, które przedstawiają martwą naturę - jeden z najczęstszych motywów w twórczości malarza.

bEpGsgXX

Obiekty udostępnione w Domu Gotyckim - oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, pochodzą ze zbiorów Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym koło Wadowic, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych.

Ekspozycja czynna będzie do 2 lutego.

Ludwik Misky urodził się w 1884 r. w Nowym Sączu, zmarł w 1938 r. w Krakowie. Malarz węgierskiego pochodzenia. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczył się także w Berlinie, Dreźnie, Lipsku i Wiedniu. Od 1907 r. pracował w Krakowie jako nauczyciel rysunku, publikował artykuły na temat rysunku, był też pracownikiem Kuratorium Krakowskiego Okręgu Szkolnego. Należał do Cechu Artystów Plastyków Jednoróg. Malował głównie portrety i pejzaże. (PAP)

bko/ abe/

bEpGsgYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)