Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy szef MSZ Iranu: Nigdy nie negowaliśmy Holokaustu

0
Podziel się

#
minister potwierdza wysłanie życzeń z okazji Rosz Haszana
#

bEpDgdVh

# minister potwierdza wysłanie życzeń z okazji Rosz Haszana #

06.09. Teheran (PAP/dpa,AP) - Iran nigdy nie negował Holokaustu, a opinie na ten temat wygłaszane przez byłego już prezydenta kraju Mahmuda Ahmadineżada odzwierciedlały jedynie jego prywatne poglądy - oświadczył nowy minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

Jak pisze agencja dpa, wcześniej Zarif wysłał na Twitterze życzenia z okazji Rosz Haszana, żydowskiego Nowego Roku, amerykańskiej pisarce Christine Pelosi, która jest córką Nancy Pelosi, przywódczyni Demokratów w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. W reakcji na otrzymane życzenia Christine Pelosi odpisała, że Nowy Rok byłby jeszcze piękniejszy, gdyby zakończyło się negowanie Holokaustu.

bEpDgdVj

"Iran nigdy tego (Holokaustu) nie negował. Człowiek, który to czynił, oddał już władzę" - napisał na Twitterze szef dyplomacji. Później wiadomość została poddana redakcji: "Człowiek, o którym mówiono, że to neguje, oddał już władzę. Szczęśliwego Nowego Roku".

Zarif potwierdził w piątek irańskiemu portalowi informacyjnemu Tasnimnews.com, że wysłał na Twitterze życzenia z okazji Rosz Haszana, ponieważ Iran zamieszkuje niewielka społeczność żydowska.

Agencja dpa zauważa w piątek, że pojednawczy komunikat na Twitterze szefa irańskiej dyplomacji wpisuje się w starania rządu nowego prezydenta Hasana Rowhaniego mające na celu poprawienie stosunków Iranu z Izraelem.

Wcześniej na półoficjalnym koncie na Twitterze, założonym pod nazwiskiem Rowhaniego, pojawiły się życzenia "błogosławionego Nowego Roku dla wszystkich Żydów". Przedstawiciele kancelarii prezydenta poinformowali jednak, że Rowhani nie mógł być autorem tego wpisu, bo nie ma konta w tym serwisie internetowym.

bEpDgdVp

Stosunki Iranu z Izraelem są napięte nie tylko przez wypowiedzi Ahmadineżada, który twierdził, że Holokaustu nie było i odmawiał państwu żydowskiemu prawa do istnienia, ale także z powodu kontrowersyjnego programu atomowego Iranu. Władze w Teheranie utrzymują, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy - wbrew zarzutom Izraela i państw Zachodu, według których Iran dąży do pozyskania broni atomowej.

Rosz Haszana zgodnie z żydowskim kalendarzem rozpoczął się 4 września o zachodzie słońca i potrwa do zachodu słońca 6 września. Święto upamiętnia stworzenie świata, od którego zgodnie z kalendarzem żydowskim minęły 5774 lata. (PAP)

akl/ ap/

14522363 14522737 arch.

bEpDgdVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)