Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NSA: sprzedaż ubezpieczeń przez telefon nie jest zwolniona z VAT-u

0
Podziel się:

Firmy, które przez telefon zachęcają do wykupienia ubezpieczenie na życie,
muszą płacić VAT, bo nie świadczą usługi pomocniczej dla usług ubezpieczeniowych - orzekł we wtorek
Naczelny Sąd Administracyjny.

Firmy, które przez telefon zachęcają do wykupienia ubezpieczenie na życie, muszą płacić VAT, bo nie świadczą usługi pomocniczej dla usług ubezpieczeniowych - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki z Warszawy, która w imieniu jednego z banków dzwoniła do jego klientów i proponowała im ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie od ryzyka utraty dochodu. Umowy ubezpieczenia miały być zabezpieczeniem dla banku przy udzielaniu kredytów. Wszystkie umowy z klientami banku były zawierane przez telefon przez pracowników call center. Firma była przekonana, że telemarketing, którym się zajmuje, jest tzw. usługą pomocniczą do usług ubezpieczeniowych i że w związku z tym powinna być zwolniona z podatku VAT. Spółka twierdziła, że jej usługi są niezbędne do świadczenia ubezpieczenia przez bank i bez nich bank nie zawarłby umów ubezpieczenia z klientami.

Innego zdania była Izba Skarbowa w Warszawie - uznała, że spółka nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT-u, bo oferowane przez nią usługi telemarketingu nie są związane z czynnościami ubezpieczeniowymi - mają przede wszystkim charakter informacyjny, techniczny i nie są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia.

Firma nie zgodziła się z tą interpretacją i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Warszawski sąd potwierdził jednak stanowisko izby.

Podobnie orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, do którego firma złożyła skargę kasacyjną - uznał, że wykonywane przez spółkę usługi telemarketingu na rzecz banku nie mogą być zwolnione z VAT-u (sygn. I FSK 89/13).

Uzasadniając wyrok, sędzia Maria Dożynkiewicz wyjaśniła, że telefoniczne zachęcanie klientów banku do wykupienia ubezpieczenia nie jest czynnością konieczną do tego, żeby klienci wykupili takie ubezpieczenie. Podkreśliła, że bez usług firmy bank sam mógłby oferować ubezpieczenie klientom.

W październiku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że także usługi brokerów, którzy na zlecenie odzyskują odszkodowania od zakładów ubezpieczeniowych, nie są usługami pomocniczymi dla usług ubezpieczeniowych i również nie mogą być zwolnione z VAT-u. (PAP)

ede/ kjed/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)