Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NSA: zamiana akcji spółek jest zawsze opodatkowana

0
Podziel się

Od zamiany akcji trzeba zawsze zapłacić podatek od czynności
cywilnoprawnych, nawet jeśli Skarb Państwa, będący jedną ze stron takiej transakcji, jest z niego
zwolniony - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatek musi zapłacić druga strona
umowy.

bEqHKzmd

Od zamiany akcji trzeba zawsze zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli Skarb Państwa, będący jedną ze stron takiej transakcji, jest z niego zwolniony - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatek musi zapłacić druga strona umowy.

Wyrok dotyczy podatnika, który kupił akcje spółki energetycznej i zapłacił przy zakupie podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Następnie akcje te musiał zamienić na akcje innej spółki energetycznej, należącej do Skarbu Państwa, ponieważ wymagała tego ustawa o zasadach nabywania od Skarbu Państwa akcji w procesie konsolidacji spółek sektora elektroenergetycznego.

Mężczyzna był przekonany, że skoro zamianę akcji wymusiła na nim ustawa - on sam jej nie chciał - to nie będzie musiał ponownie płacić PCC.

bEqHKzmf

Izba Skarbowa w Bydgoszczy nakazała mu jednak zapłacić ten podatek. Stwierdziła, że ustawa wcale nie zmusza do zamiany akcji, a tylko daje akcjonariuszom taką możliwość i to od ich decyzji zależy, czy do zamiany w ogóle dojdzie.

Podatnik nie zgodził się z tą interpretacją i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Twierdził, że skoro Skarb Państwa jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, a umowa zamiany jest zawierana właśnie ze Skarbem Państwa, to nie tylko Skarb Państwa, ale i on powinien być zwolniony z tego podatku. Bydgoski sąd orzekł jednak inaczej - że zamiana akcji zawsze podlega opodatkowaniu PCC, bo tak wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mężczyzna zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddalił we wtorek jego skargę (sygn. II FSK 2883/11). Uzasadniając wyrok, sędzia Jerzy Płusa wyjaśnił, że zamiana akcji zawsze podlega PCC, chyba że jakiś przepis ustawowy wyłącza obowiązek jego zapłaty. W tym wypadku nie ma takiego przepisu - dodał sędzia. Płusa wyjaśnił, że "skoro ustawodawca nie zdecydował się na zwolnienie z podatku zamiany akcji spółek Skarbu Państwa, to sąd nie może za niego o tym decydować". (PAP)

ede/ kjed/ pad/

bEqHKzmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)