Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nycz: Zespoły konkordatowe pracują nad umową ws. Funduszu Kościelnego

0
Podziel się:

Szczegółowym zapisom umowy pomiędzy rządem a episkopatem ws. zastąpienia
Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym poświęcono czwartkowe spotkanie zespołów
konkordatowych - poinformował PAP metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Szczegółowym zapisom umowy pomiędzy rządem a episkopatem ws. zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym poświęcono czwartkowe spotkanie zespołów konkordatowych - poinformował PAP metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Umowa między episkopatem a rządem będzie opisywać kształt przyszłych rozwiązań ustawodawczych określających sposób likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenie odpisu podatkowego na Kościoły" - podkreślił kard. Nycz po czwartkowym spotkaniu zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego.

Przewodniczący kościelnej Komisji Konkordatowej metropolita lubelski abp Stanisław Budzik powiedział PAP, że obie strony "Kościół i państwo są zdeterminowane do tego, żeby proces przekształcania Funduszu Kościelnego doprowadzić do celu, tzn. do przygotowania umowy, która będzie zawierała również projekt ustawy, by Sejm mógł podjąć proces legislacyjny".

Problemem jest - jak podkreślił abp Budzik - czas, od kiedy nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać. "Chodzi o tzw. procedurę nadmiernego deficytu. Być może byłoby lepiej, gdyby poczekać, aż przestanie obowiązywać" - zaznaczył abp Budzik. (Kiedy Polska jest objęta procedurą nadmiernego deficytu, rząd nie może przedstawiać projektów, które przewidują wprowadzanie ulg powodujących negatywne skutki dla budżetu państwa - PAP).

Metropolita lubelski podkreślił, że podczas spotkania wiele uwagi poświęcono przygotowanemu przez stronę kościelną raportowi nt. bilansu strat Kościoła i tego, co Kościół zdołał odzyskać w ramach działania Komisji Majątkowej.

"Ten bilans został przygotowany bardzo solidnie przez stronę kościelną przez ks. prof. Dariusza Walenciaka z Uniwersytetu Opolskiego. Powstała solidna publikacja zawierająca kilkaset stron. W tym zakresie jest wiele nieporozumień, wiele błędnych informacji. I dlatego uważamy publikację tego dokumentu za bardzo ważną i chcielibyśmy, żeby to był bilans podpisany przez obie strony - kościelną i rządową" - powiedział abp Budzik.

Metropolita lubelski poinformował także, że dyskutowano na temat punktów w umowie, które są jeszcze niejasne lub sporne. "Jest ich już niewiele" - zaznaczył.

Kompromis pomiędzy rządem a episkopatem zakłada, że odpis podatkowy, m.in. na Kościół katolicki, będzie wynosił 0,5 proc. Początkowo rząd proponował 0,3 proc. Stawkę 0,5 proc. zaakceptowała Konferencja Episkopatu Polski, a także rząd. Zdecydowana większość mniejszych kościołów i związków wyznaniowych - pomimo wyrażanych zastrzeżeń - zaakceptowała tę propozycję. Kościół prawosławny, nadal nie akceptuje tego rozwiązania.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy decydować mają obywatele w rozliczeniu PIT. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W pierwszych trzech latach po wprowadzeniu zmian państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji. Po trzech latach ma nastąpić weryfikacja funkcjonowania odpisu, wtedy też możliwa będzie ewentualna zmiana jego wysokości.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do niej Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Upraszczając formę przekazywania części podatku, rząd proponuje, aby osoby starsze i pobierające emerytury mogły deklarować kwoty podatku za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość odliczenia 0,5 proc. podatku nie zmieni dotychczasowego odpisu 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

skz/ pro/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)