Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": afgański prokurator zwolniony za odmowę blokowania śledztwa

0
Podziel się:

Prominentny afgański prokurator Fazel Ahmed Fakirjar poinformował,
że prezydent Hamid Karzaj zwolnił go przed tygodniem za odmowę blokowania śledztw w sprawie
korupcji na najwyższych szczeblach władzy - donosi w niedzielę amerykański dziennik "New York
Times".

Prominentny afgański prokurator Fazel Ahmed Fakirjar poinformował, że prezydent Hamid Karzaj zwolnił go przed tygodniem za odmowę blokowania śledztw w sprawie korupcji na najwyższych szczeblach władzy - donosi w niedzielę amerykański dziennik "New York Times".

Fakirjar, były zastępca prokuratora generalnego, przyznał w sobotę w rozmowie z gazetą, że śledztwa w sprawie ponad 20 wysokich rangą urzędników afgańskich, w tym ministrów, ambasadorów i gubernatorów, zostały wstrzymane lub zablokowane przez prezydenta Karzaja, prokuratora generalnego Mohameda Ishaka Aloko i innych.

"Proponujemy (wszczęcie) śledztwa, zatrzymanie i zaskarżenie wysokich rangą przedstawicieli rządowych, ale nie możemy mu się oprzeć" - powiedział Fakirjar gazecie, odnosząc się do prezydenta Karzaja. "On niczego nie podpisze. Mamy tu (w Afganistanie) wspaniałych, uczciwych i profesjonalnych prokuratorów, lecz potrzebujemy wsparcia" - zaznaczył.

W sierpniu Karzaj interweniował w sprawie wstrzymania wniesienie oskarżenia przeciwko jednemu ze swych najbliższych doradców - Mohamedowi Zia Salehiemu - przypomina nowojorska gazeta. Salehi, szef administracji afgańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, został w lipcu aresztowany za korupcję i wkrótce potem zwolniony na polecenie Karzaja. W czwartek "NYT" podał, że Salehi jest od wielu lat płatnym współpracownikiem CIA.

Odnosząc się do doniesień Fakirjara na temat zaangażowania Karzaja w śledztwa, szef kancelarii prezydenta Umer Daudzaj przyznał, że ten polecił prokuratorom "odpowiednio" posunąć sprawy do przodu - pisze "NYT".

Daudzaj "kategorycznie zaprzeczył jakoby głowa państwa w jakikolwiek sposób utrudniała śledztwa". Jak dodał, "jego praca polega na zapewnianiu, że wymiar sprawiedliwości nie jest wykorzystywany do celów politycznych. Niestety widzimy, że w niektórych sprawach (wymiar sprawiedliwości) jest upolityczniony". (PAP)

cyk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)