Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"NYT": Ukraina wycofuje się, ale UE powinna zostawić otwarte drzwi

0
Podziel się

Ukraina wycofała się z umowy stowarzyszeniowej z UE, ale Unia powinna
podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jasno wyartykułować, że drzwi pozostają dla niej
otwarte - pisze w piątek w komentarzu redakcyjnym amerykański dziennik "New York Times".

bEqGLXgB

Ukraina wycofała się z umowy stowarzyszeniowej z UE, ale Unia powinna podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie jasno wyartykułować, że drzwi pozostają dla niej otwarte - pisze w piątek w komentarzu redakcyjnym amerykański dziennik "New York Times".

"Umowa stowarzyszeniowa jest wynegocjowana i gotowa do podpisania, gdy tylko (prezydent Wiktor) Janukowycz czy jego następca znajdzie odwagę, żeby przeciwstawić się Rosji. Do tego czasu Europa powinna szukać sposobów łagodzenia poważnych trudności gospodarczych Ukrainy. Pokazałoby to, że nie gra wedle reguł Moskwy" - czytamy w komentarzu.

"Trudno jest w jakikolwiek sposób sympatyzować ze skorumpowanym i cynicznym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, ale wybór, jaki przed nim postawiono, był faktycznie paskudny. Podpisanie umowy stowarzyszeniowej i o wolnym handlu z UE miało spowodować ostrą karę gospodarczą Rosji, której przeżywająca poważne problemy gospodarka Ukrainy nie byłaby w stanie wytrzymać" - zauważa "NYT".

bEqGLXgD

Jednak niepodpisanie umowy - zastrzega gazeta - nieuchronnie wywołało kilkudziesięciotysięczne protesty na Ukrainie, której społeczeństwo konsekwentnie opowiada się za integracją z UE. "A zatem czy Rosja wygrała przeciąganie liny o Ukrainę? Nie, jeśli celem Rosji jest znalezienie miejsca w demokratycznym i cywilizowanym świecie, co deklarowała, gdy przed 22 laty upadł komunizm" - wskazuje "NYT".

Dziennik zauważa, że "twarda taktyka Kremla wobec Ukrainy i innych dawnych republik radzieckich pragnących bliższych relacji z Europą może być popularna wśród krajanów prezydenta Władimira Putina, których wciąż boli utrata imperium". "Lecz wzmacniają oni wizerunek Putina jako nieokiełznanego wojownika, którego nic nie powstrzyma przed utrzymaniem wpływów Moskwy na tzw. bliską zagranicę" - dodaje "NYT".

Rosyjski rząd zadeklarował, że rozmowy z UE mogą być kontynuowane, ale z udziałem Rosji. Jednak "prawdziwym celem Putina jest wciągnięcie Ukrainy i kilku innych byłych republik sowieckich do Unii Celnej, a następnie do Unii Eurazjatyckiej wspólnie z Moskwą". "Kreml przedstawia to jako alternatywę dla Unii Europejskiej, ale tak nie jest", bo UE to "dobrowolne partnerstwo oparte na wspólnych wartościach demokratycznych i zasadach ekonomicznych" - pisze "NYT".(PAP)

cyk/ kar/

bEqGLXhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)