Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"NYT": Wznowienie śledztw w sprawie torturowania więźniów

0
Podziel się:

Ministerstwo Sprawiedliwości USA zaleciło ponowne otwarcie około 10
spraw dotyczących torturowania przez CIA więźniów podejrzewanych o terroryzm - informuje w
poniedziałek "New York Times".

Ministerstwo Sprawiedliwości USA zaleciło ponowne otwarcie około 10 spraw dotyczących torturowania przez CIA więźniów podejrzewanych o terroryzm - informuje w poniedziałek "New York Times".

Rekomendacja pochodzi od wewnętrznego organu ministerstwa, Biura ds. Odpowiedzialności Zawodowej. W ostatnich tygodniach została przedstawiona prokuratorowi generalnemu Ericowi Holderowi.

Informacja "NYT" zbiega się z planowanym na poniedziałek ujawnieniem przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernych fragmentów raportu na temat brutalnego traktowania domniemanych terrorystów i nadużywania uprawnień przez pracowników CIA. Materiał do tego raportu został zebrany w 2004 roku przez ówczesnego inspektora generalnego Agencji. Wówczas prokuratorzy uznali, że żadna ze wskazanych spraw nie zasługuje na wszczęcie dochodzenia.

Według "NYT", prokurator generalny zdecydował się na ponowne zbadanie zarzutów, gdy okazało się, że dotyczą one zgonów więźniów i innych przypadków fizycznego oraz psychicznego znęcania się.

Amerykańskie media twierdzą, że raport ujawni stosowanie takich praktyk, jak pozorowane egzekucje czy używanie wiertarek elektrycznych dla zastraszania więźniów.

Rekomendacja Ministerstwa Sprawiedliwości opiera się przede wszystkich na doniesieniach o nadużyciach z Iraku i Afganistanu.

Wznowionych ma zostać około połowy spraw, które były zgłaszane początkowo i zostały zamknięte - pisze nowojorski dziennik.

"New York Times" podkreśla, że nigdy "publicznie nie wyjaśniono, dlaczego Ministerstwo Sprawiedliwości za prezydentury George'a W. Busha zdecydowało nie stawiać zarzutów w około 20 sprawach, o których wiadomo, że zostały przedstawione federalnym prokuratorom (...). (PAP)

ksaj/ ap/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)