Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O dziełach osieroconych i digitalizacji na spotkaniu ministrów kultury

0
Podziel się:

Digitalizacja zasobów kulturalnych i rozwiązywanie problemów związanych z
dziełami osieroconymi to niektóre tematy poruszone podczas piątkowego nieformalnego spotkania
ministrów kultury i spraw audiowizualnych krajów UE.

Digitalizacja zasobów kulturalnych i rozwiązywanie problemów związanych z dziełami osieroconymi to niektóre tematy poruszone podczas piątkowego nieformalnego spotkania ministrów kultury i spraw audiowizualnych krajów UE.

Spotkanie odbyło się w ramach trwającego we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury; wzięli w nim udział przedstawiciele resortów kultury z m.in. z Polski, Niemiec, Włoch, Irlandii, Litwy, Estonii, Belgii.

"Reprezentacja jest fenomenalna, bardzo się z tego cieszę, bo wskazuje to na wagę problematyki, którą poruszamy, Świadczy też o atrakcyjności miejsca, w którym spotkanie zorganizowaliśmy" - mówił na konferencji prasowej we Wrocławiu minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podczas spotkania mowa była m.in. o problemie korzystania z dzieł osieroconych, czyli takich, które podlegają ochronie autorsko-prawnej, ale w stosunku do których nie można ustalić właściciela autorskich praw majątkowych lub jego lokalizacji.

Jak poinformował Zdrojewski, podczas spotkania padły konkretne liczby dotyczące takich dzieł.

"129 tysięcy filmów i 3 mln pozycji bibliotecznych w Europie jest w chwili obecnej traktowanych jako dzieła osierocone. To problem, ale na szczęście w fazie rozwiązywania. Idzie nam dobrze" - ocenił minister.

Sprawą dzieł osieroconych zajmuje się już Parlament Europejski, który przygotował projekt dyrektywy, która ma umożliwiać korzystanie z utworów osieroconych. Rząd polski popiera tę dyrektywę.

Korzystanie z dzieł osieroconych ma - zgodnie z projektem dyrektywy - umożliwić digitalizację, ochronę i udostępnienie zasobów instytucji publicznych jak biblioteki, archiwa czy filmoteki.

Komisarz UE ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou zwróciła uwagę, że spotkanie było też okazją do wymiany poglądów na temat digitalizacji zasobów kulturalnych, stanu zaawansowania ich prac, a także zagadnień prawno-autorskich.

"Digitalizacja stwarza dla nas wiele wyzwań, również politycznych. (...) Chcę jednak podkreślić, że jesteśmy żywo zainteresowani tym, aby udostępnić jak najliczniejszej rzeszy odbiorców kulturalne dziedzictwo zdigitalizowane na nowoczesnych nośnikach" - podkreśliła. (PAP)

agz/ mlu/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)