Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

O godz. 13.30 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

0
Podziel się

W poniedziałek na godz. 13.30 prezydent Bronisław Komorowski zwołał
posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównym tematem posiedzenia będą
polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

bDKyLZbF

W poniedziałek na godz. 13.30 prezydent Bronisław Komorowski zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Głównym tematem posiedzenia będą polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Po zakończeniu obrad w Pałacu Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W niedzielę wieczorem prezydent informował, że chce zwołać posiedzenie Rady, na którym rząd mógłby się podzielić z opozycją "swoimi spostrzeżeniami i zamysłami" dotyczącymi Ukrainy. Prezydent podkreślił, że chciałby wykorzystać fakt, że w Kijowie byli w niedzielę przedstawiciele zarówno koalicji, jak i opozycji, w tym lider PiS Jarosław Kaczyński.

bDKyLZbH

"Cieszy mnie bardzo, że polscy przedstawiciele środowisk politycznych mówili dzisiaj w czasie demonstracji mocnym, ale zbliżonym głosem. Bardzo podobnym, jeśli nie w pełni identycznym" - zauważył prezydent, odnosząc się do przemówień Kaczyńskiego i europosła PO Jacka Protasiewicza.

Kaczyński zapewniał zgromadzonych na Majdanie Niepodległości, że Ukraińcy są potrzebni UE. Cytował ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenkę, który - jak przypomniał szef PiS - napisał, że "ci, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni". "Sława Ukrainie" - zakończył przemówienie Kaczyński. "Dziękujemy" - skandował tłum zebranych na Majdanie.

Wiceszef Parlamentu Europejskiego, europoseł PO Jacek Protasiewicz zapewnił zgromadzonych, że Polacy zawsze będą popierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. Zaznaczył, że mówi to w porozumieniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.

W niedzielę wieczorem w kancelarii premiera odbyło się spotkanie poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz szef Agencji Wywiadu gen. bryg. Maciej Hunia.

bDKyLZbN

"Premier chciał (...) zebrać maksymalnie dużo informacji, maksymalnie dużo aktualnej wiedzy. (...) Trwa dyskusja o możliwych scenariuszach, o możliwym rozwoju sytuacji na Ukrainie" - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Paweł Graś. Zapewnił, że Polska będzie zaangażowana w to, by dialog pomiędzy UE a Ukrainą trwał. Choć - podkreślił - drogę, jaką wybierze Ukraina muszą wybrać sami Ukraińcy.

Na Ukrainie, głównie w Kijowie, trwają od 21 listopada protesty, związane z odmową władz podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Na Majdanie Niepodległości protestowało w niedzielę w południe ok. 200 tysięcy - a według niektórych mediów - nawet 500 tysięcy osób." - powiedział prezes PiS.

Doszło do starć z milicją, gdy młodzi, ubrani na sportowo ludzie, zaatakowali siedzibę Janukowycza. Opozycja twierdzi, że zostali oni wynajęci przez władze. Nawołuje też ludzi, którzy znajdują się przy siedzibie administracji Janukowycza, by powrócili na Majdan Niepodległości.

W poniedziałek rano demonstranci żądający zmiany władz Ukrainy, które nie podpisały umowy stowarzyszeniowej z UE, zablokowali wszystkie wejścia do siedziby rządu w Kijowie. Noc na Majdanie Niepodległości, gdzie mieści się centrum protestów, minęła spokojnie.(PAP)

bDKyLZbO

laz/ son/ mow/

bDKyLZci
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)