Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza

0
Podziel się:

W piątek o północy rozpoczęła się cisza
wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Potrwa do
niedzieli do godz. 22, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

W piątek o północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Potrwa do niedzieli do godz. 22, kiedy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

Podczas ciszy wyborczej nie można m.in. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów, manifestacji, wygłaszać przemówień, które bezpośrednio wiązałyby się z wyborami.

Zabronione jest także rozdawanie plakatów, ulotek wzywających do głosowania na konkretne listy, czy kandydatów, a także takich, w których wskazuje się osoby, na które nie powinno się głosować.

Zgodnie z ordynacją w czasie ciszy wyborczej zabroniona jest agitacja w lokalach wyborczych oraz na terenie budynków, w których te lokale się znajdują.

Nie można także podawać do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów.

Również internet traktowany jest jak prasa, a zatem w czasie ciszy wyborczej nie mogą ukazywać się tam nowe materiały agitacyjne. Dotyczy to zarówno portali prasowych, społecznościowych jak np. facebook, nasza-klasa oraz stron prywatnych.

Zakazem publikacji objęte są także "przecieki" wyników i sondaże wyborcze z innych krajów Unii Europejskiej.

Wybory do PE odbywają się w 27 państwach Unii w dniach 4-7 czerwca. Najpóźniej głosowanie zakończy się w Polsce - bo o godz. 22 w niedzielę.

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że kraje, w których głosowanie zakończy się wcześniej, mają obowiązek czekać z ogłoszeniem wyników, aż zakończą wybory w Polsce.

Zgodnie z prawem ten, kto w czasie ciszy wyborczej poda wyniki przedwyborczych sondaży, podlega karze grzywny od 500 tys. do 1 mln zł. Grzywna grozi także za prowadzenie agitacji w czasie ciszy wyborczej. (PAP)

joko/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)