Notowania

Barack Obama
12.12.2011 21:42

Obama obiecuje bronić Iraku. Ostrzega Iran?

Barack Obama zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(transplanted mountaineer/CC/Flickr)

Przy okazji wizyty irackiego premiera Nuriego al-Malikiego w Waszyngtonie prezydent Barack Obama zapewnił, że mimo wycofania wojsk amerykańskich z Iraku USA pozostaną mocno zaangażowane na Bliskim Wschodzie, także militarnie.

_ - Nasza silna obecność na Bliskim Wschodzie będzie trwać. Stany Zjednoczone nigdy się nie zawahają w obronie swoich sojuszników, partnerów i interesów _ - powiedział Obama na wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu z szefem irackiego rządu.

_ - Kiedy kończymy tę wojnę i Irak spogląda w przyszłość, iracki naród musi wiedzieć, że nie zostajecie sami _ - oświadczył, zwracając się do Malikiego.

Słowa prezydenta odczytano jako zawoalowane ostrzeżenie pod adresem Iranu, który jest podejrzewany o plany wzmocnienia swych wpływów w Iraku po ewakuacji stamtąd sił amerykańskich do końca tego roku.

Obama podkreślił, że USA i Irak będą teraz łączyły _ normalne stosunki istniejące między suwerennymi narodami, oparte na wspólnych interesach i wzajemnym szacunku _. Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami oznajmił, że w Iraku nie będzie amerykańskich baz wojskowych.

Zapowiedział jednak, że USA będą szkoliły pilotów irackich sił powietrznych, które otrzymały amerykańskie samoloty F-16. Lotnictwo Iraku zostało zniszczone w wyniku inwazji USA w 2003 r.

Obama powiedział też, że planuje się prowadzenie wspólnych iracko-amerykańskich manewrów wojskowych. Maliki podkreślił, że liczy na pomoc wojskową Waszyngtonu. Na konferencji prasowej obu przywódców padło pytanie o politykę Iraku wobec Syrii. Bagdad nie przyłączył się do innych stolic arabskich w potępieniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada, który brutalnie tłumi powstanie przeciw dyktaturze.

Stanowisko Iraku tłumaczy się wpływami Iranu. Obama powiedział jednak, że _ nie ma wątpliwości _, iż decyzje w sprawie Syrii rząd w Bagdadzie podjął _ opierając się na tym, co jest najlepsze dla Iraku, a nie tym, czego chciałby Iran _.

O wyjściu USA z Iraku czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t113668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyjsciu;z;iraku;amerykanie;wzmocnia;sily;zbrojne;w;zatoce;perskiej,133,0,955013.html) Amerykanie wyjdą z Iraku, ale zajmą... Waszyngton planuje wysłanie nowych jednostek w obawie przed Iranem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t113666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;zakonczy;do;konca;roku;misje;szkoleniowa;w;iraku,130,0,988290.html) Wyjdą z Iraku, chociaż chcieli zostać Rozmowy o jej przedłużeniu nie przyniosły rezultatu, rozbijając się o kwestię immunitetu dla członków misji.
Tagi: Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz