Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama:porozumienie pokojowe na Bl. Wschodzie możliwe za kilka lat

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama powiedział w nadanym w czwartek
wywiadzie dla izraelskiej telewizji, że porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie możliwe będzie w
ciągu najbliższych kilku lat. Wezwał Izrael do wykorzystania tej szansy.

bEiLUsVx

Prezydent USA Barack Obama powiedział w nadanym w czwartek wywiadzie dla izraelskiej telewizji, że porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie możliwe będzie w ciągu najbliższych kilku lat. Wezwał Izrael do wykorzystania tej szansy.

"Prawdopodobnie nie będziemy mieć lepszej możliwości niż teraz. Szansa ta musi być wykorzystana" - oświadczył w programie 2 izraelskiej telewizji. Spytany, czy porozumienie można by osiągnąć za jego kadencji, Obama odparł: "Tak sądzę".

We wtorek amerykański prezydent przyjął w Białym Domu premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Spotkanie, na którym wezwał Izrael i Palestyńczyków do podjęcia bezpośrednich rozmów do września, ocenił jako "doskonałe". Bezpośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie zostały zawieszone w 2008 roku.

bEiLUsVz

Od maja strony prowadzą pośrednie rozmowy pod auspicjami USA. Mediatorem jest specjalny wysłannik Waszyngtonu na Bliski Wschód George Mitchell.

W wywiadzie Obama wyraził opinię, że premier Netanjahu "jest kimś, kto rozumie, że mamy dość wąski wachlarz możliwości". Zwrócił też uwagę, że obecnie u władzy po stronie palestyńskiej jest umiarkowany prezydent Mahmud Abbas i premier Salam Fajed.

Jak zaznaczył prezydent USA, "fakt, że (Netanjahu) nie jest uważany za ugodowca, w pewien sposób może być pomocny" w uzyskaniu poparcia izraelskiej lewicy i prawicy dla porozumienia.

"Miałem wrażenie, że premier Netanjahu nie jest zainteresowany jedynie zajmowaniem miejsca, urzędu, lecz chce być mężem stanu i postawić swój kraj na bardziej poważne tory" - skwitował Barack Obama w wywiadzie.(PAP)

bEiLUsVF

cyk/ kar/

6583347 6583499

bEiLUsWa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)