Notowania

fundacja
20.01.2011 20:18

Obchody 20-lecia istnienia Fundacji Schumana

Idea europejska, którą Fundacja Schumana umacnia swoją działalnością, wynika z przeświadczenia, że wartością jest kontakt między narodami - powiedział w czwartek z okazji 20-lecia istnienia fundacji jeden z jej założycieli, b. premier Tadeusz Mazowiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Idea europejska, którą Fundacja Schumana umacnia swoją działalnością, wynika z przeświadczenia, że wartością jest kontakt między narodami - powiedział w czwartek z okazji 20-lecia istnienia fundacji jeden z jej założycieli, b. premier Tadeusz Mazowiecki.

"20 lat temu, zakładając fundację i łącząc ją z imieniem Schumana, nadając jej europejski charakter było jeszcze ciągle patrzenie w przyszłość. Dzisiaj ta przyszłość jest już przeszłością" - mówił Mazowiecki do gości zgromadzonych w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

Były premier wspominał, że na początku lat 90. nie wiadomo było, kiedy Polska stanie się członkiem wspólnoty europejskiej. Mówił, że wtedy trzeba było mieć dużą wiarę w sens przedsięwzięcia, jakim było wejście naszego kraju do struktur europejskich.

Jego zdaniem, młodemu pokoleniu, które włącza się w działalność licznych organizacji, fundacji, klubów europejskich należy się wdzięczność za wszystko co robią.

"Idea europejska, którą Fundacja umacnia (...) jest przepojona optymizmem wynikającym z przeświadczenia, że ten ludzki kontakt między narodami i ludźmi jest jakąś wartością i umacnia Europę" - podkreślił Mazowiecki.

List do uczestników czwartkowego spotkania skierował prezydent Bronisław Komorowski. W liście - odczytanym przez szefa prezydenckiej kancelarii Jacka Michałowskiego - Komorowski podkreślił, że 20 lat temu Polska była na początku długiego procesu transformacji ustrojowej, a integracja była dla wielu odległym i trudnym do osiągnięcia celem.

Zdaniem prezydenta, Fundacja Schumana odegrała kluczową rolę w promowaniu idei integracji europejskiej w Polsce, stając się przez to jedną z wiodących organizacji pozarządowych. Komorowski podkreślił, że jest dumny z tego, iż przez wiele lat mógł uczestniczyć w jej działalności.

"W osiągnięciu upragnionego przez wielu nas celu, jakim była akcesja Polski do UE, fundacja nie zaprzestała swojej aktywności, ale wciąż z wielką energią realizuje nowe zadania" - podkreślił prezydent; wymienił w tym kontekście m.in. promocję edukacji europejskiej i działalność na rzecz aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Prezydent podziękował w liście wszystkim zaangażowanym w działalność fundacji za ich pracę, która - jak podkreślił - miała i nadal ma swój znaczący udział w budowaniu Polski obywatelskiej, nowoczesnej i bezpiecznej.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, który wcześniej związany był z fundacją, powiedział, że Polska jest obecnie "proeuropejskim, najbardziej zaangażowanym elektronem, który stara się wciągać innych i działać w imię wspólnego interesu".

Mówił, że chciałby, aby za 20 lat Unia Europejska była prawdziwą wspólnotą polityczną. Liczy na to, że Polska wówczas będzie płatnikiem netto, co nie oznacza - jak mówił - że Europa ma biednieć, ale że Polska ma się wzbogacać.

Nawiązując do polskiej prezydencji w drugiej połowie 2011 roku, Dowgielewicz powiedział, że nasz kraj czeka wielkie zadanie. "Czujemy ciężar odpowiedzialności za UE, za jej przyszłość nie tylko w tym roku, nie tylko za sześć miesięcy, ale w najbliższych latach i dekadach" - powiedział.

Nagrodę Europejską, która zwykle wręczana jest w maju podczas Parady Schumana, otrzymała eurodeputowana Róża Thun. Tadeusz Mazowiecki wręczając wyróżnienie powiedział, że Thun była "motorem" fundacji oraz Parad Schumana, które na stałe zagościły w Warszawie.

Fundacja im. Roberta Schumana została założona w 1991 roku m.in. przez Tadeusza Mazowieckiego i Piotra Nowina-Konopkę. Przez minione dwadzieścia lat stała się wiodącą organizacją pozarządową zajmującą się tematyką europejską. Znana jest opinii publicznej dzięki barwnej Paradzie Schumana, która już od dziesięciu lat skupia środowiska proeuropejskie. Odegrała bardzo istotną rolę w kampanii przed referendum akcesyjnym w 2003 roku. (PAP)

joko/ mok/ jra/

Tagi: fundacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz