Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obchody 50. urodzin okazją do debaty o przyszłości Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Przyszłoroczne obchody 50. rocznicy
podpisania Traktatów Rzymskich Unia Europejska - w impasie od
czasu porażki z przyjęciem unijnej konstytucji - chce wykorzystać
do debaty na temat swej przyszłości. Rocznicowe imprezy będą
adresowane przede wszystkim do młodzieży.

Przyszłoroczne obchody 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich Unia Europejska - w impasie od czasu porażki z przyjęciem unijnej konstytucji - chce wykorzystać do debaty na temat swej przyszłości. Rocznicowe imprezy będą adresowane przede wszystkim do młodzieży.

25 marca 1957 roku sześć państw założycielskich - Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy i Włochy - podpisało w Rzymie traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, która przerodziła się później w Unię Europejską.

"Mam nadzieję, że urodzinowe imprezy sprawią, że ludzie zadadzą sobie pytanie: jakiej Europy chcemy na przyszłość" - powiedziała prezentując program obchodów komisarz ds. strategii komunikacyjnej Margot Wallstroem.

"Nie chodzi o świętowanie dla świętowania. Mamy nadzieję, że obchody rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich będą okazją, żeby wyciągnąć wnioski, co dotychczas udało nam się osiągnąć, oraz by odnowić projekt europejski, tak by odpowiadał na oczekiwania przyszłych pokoleń" - dodał wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Alejo Vidal Quadras.

KE zamierza wydać na urodzinowe imprezy ze swego budżetu na projekty w dziedzinie komunikacji 3,5 mln euro, natomiast Parlament Europejski 5 mln euro.

Instytucje unijne postanowiły skierować obchody przede wszystkim do młodych osób. Główną imprezą będzie Szczyt Młodych w Rzymie. Odbędzie się w tym samym czasie - 24-25 marca - co szczyt europejski w Berlinie, podczas którego przywódcy państw unijnych mają przyjąć "Deklarację berlińską" na temat przyszłości UE.

Oba miasta połączą się dzięki transmisji satelitarnej.

W przyszłym roku w szkołach europejskich będą się odbywać rozmaite imprezy w ramach zaproponowanego przez Wielką Brytanię projektu United Schools of Europe (Zjednoczone szkoły Europy). Ideą projektu jest umożliwienie internetowej debaty między uczniami z całej Europy.

Będą też inne imprezy, jak festiwal filmowy, koncerty w dniu Europy 9 maja czy Europalia poświęcone sztuce europejskiej (od października 2007 do lutego 2008). Parlament Europejski zorganizuje 9 maja specjalną sesję plenarną, na którą zaprosi osoby, które były świadkami podpisania Traktatów Rzymskich.

Przyszłorocznym obchodom będzie towarzyszył bardzo silny polski akcent. Ich znakiem rozpoznawczym będzie bowiem logo "Together since 1957" (Razem od 1957 roku) autorstwa polskiego studenta z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Szymona Skrzypczaka.

Młody artysta pracuje obecnie nad wersjami swego projektu w pozostałych językach urzędowych UE.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)