Notowania

wiadomości
22.07.2011 12:48

Obchody święta policji - bez nominacji generalskich

Już od kilku lat podczas obchodów Święta Policji nie są przyznawane nominacje generalskie. Tak będzie też i w tym roku, wnioski dotyczące sześciu funkcjonariuszy z przyczyn formalnych wycofał szef MSWiA Jerzy Miller.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już od kilku lat podczas obchodów Święta Policji nie są przyznawane nominacje generalskie. Tak będzie też i w tym roku, wnioski dotyczące sześciu funkcjonariuszy z przyczyn formalnych wycofał szef MSWiA Jerzy Miller.

Kandydatury policjantów, którzy mają dostać stopnie generalskie, przedstawia MSWiA Komenda Główna Policji. Następnie minister spraw wewnętrznych i administracji występuje z wnioskiem do prezydenta.

Podczas sobotnich obchodów święta policji stopnie generalskie miało otrzymać w sumie sześciu funkcjonariuszy - pięciu komendantów wojewódzkich i dyrektor Centralnego Biura Śledczego. Jak nieoficjalnie powiedział PAP jeden z policjantów, urzędnicy Biura Bezpieczeństwa Narodowego dopatrzyli się jednak, że czterech z nich nie spełnia kryterium zawartego w ustawie o policji.

"Chodzi o przepis (art. 52), zgodnie z którym policjant, by uzyskać stopień generalski, musi co najmniej cztery lata być inspektorem (odpowiednik pułkownika - PAP). Taki wymóg ma jedynie nasza formacja. Dwie kandydatury spełniały jednak ten warunek" - zaznaczył rozmówca PAP.

Ostatecznie szef MSWiA zdecydował się jednak na wycofanie wszystkich sześciu wniosków. "Mogę jedynie powiedzieć, że decyzja taka zapadła z powodów formalnych" - podkreśliła pytana o to rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. Sprawy nie chciał komentować BBN, który opiniuje dla prezydenta wnioski o nominacje generalskie.

Policjanci nie kryją rozczarowania. "W naszej formacji jeden generał przypada na ok. 8 tys. policjantów. Przyrównajmy to do wojska. To przykre, że podczas świąt innych formacji przyznawane są stopnie generalskie, a w naszym przypadku już od kilku lat odbywa się to +przy okazji+ innych świąt" - zaznaczył w rozmowie z PAP jeden z policjantów.

Według danych ze strony internetowej MON w Wojsku Polskim jeden generał przypada na mniej niż tysiąc żołnierzy - w ok. stutysięcznej armii jest obecnie 110 generałów i admirałów. W policji jest ok. 97 tys. funkcjonariuszy, a generałów (policjantów w stopniu nadinspektora albo generalnego inspektora) - 13.

Z kolei według "Dziennika-Gazety Prawnej" wycofanie przez ministra wszystkich kandydatur zostało odebrane w policji "jako sygnał słabnącej pozycji Millera i jego nasilającego się konfliktu z Kancelarią Prezydenta i rządem". Tłem - jak napisała gazeta - ma być krytyczny wobec rządu i armii raport o katastrofie smoleńskiej. (PAP)

pru/ ral/ malk/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz