Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd, m.in. o sprzedaży Irlandii praw do emisji CO2

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek ok. godz. 12.30 posiedzeniu rozpatrzy m.in.
wniosek ministra środowiska o wyrażenie zgody na sprzedaż Irlandii uprawnień do emisji dwutlenku
węgla.

Rząd na rozpoczętym we wtorek ok. godz. 12.30 posiedzeniu rozpatrzy m.in. wniosek ministra środowiska o wyrażenie zgody na sprzedaż Irlandii uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

W ubiegłym tygodniu szef resortu środowiska Maciej Nowicki poinformował, że umowa z Irlandią powinna zostać podpisana na początku grudnia, zaraz po tym, jak zaprezentuje ją rządowi. Nowicki poinformował wówczas, że Polska uzyska z tej transakcji 15 mln euro.

Pierwszą transakcję tego typu Polska zawarła 9 listopada z Hiszpanią, uzyskując 25 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje pozwalające na ochronę klimatu. Polska zawarła też umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na ponad 500 mln zł na takie inwestycje.

Rząd rozpatrzy również projekt zmian w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji oraz w przepisach wprowadzających ustawę o finansach publicznych. Propozycja wprowadza przepis, na mocy którego w roku 2010 i 2011 zmniejszony zostaje odpis na Fundusz Reprywatyzacji do wysokości 1,5 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji. Projekt wprowadza też możliwość - począwszy od 1 stycznia 2012 r. - określenia zmiany wysokości odpisów na Fundusz Reprywatyzacji oraz na Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców, w ustawie budżetowej.

Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Celem projektu jest usprawnienie funkcjonowania tego systemu.

Ministrowie wysłuchają informacji na temat dodatkowego zapotrzebowania na środki w zakresie wpłat Polski do budżetu UE w 2009 r. Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu, w związku z korektami budżetu unijnego w ciągu roku składka Polski do budżetu UE - podobnie jak innych krajów członkowskich - wzrosła. CIR nie precyzuje, o ile wzrosła polska składka.

Rząd wysłucha też informacji ministra środowiska o działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz posiadanych przez te fundusze akcjach, udziałach i obligacjach w 2008 r.

Kolejny punkt posiedzenia rządu to projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, którego celem jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego: postanowień dyrektywy unijnej, upraszczającej procedury dotyczące podawania i publikowania informacji z dziedziny weterynarii i zootechniki.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także zmianą rozporządzeń określających granice dwóch specjalnych stref ekonomicznych - katowickiej i warmińsko-mazurskiej.

Zwyczajowo Rada Ministrów wysłucha też informacji na temat wykorzystania unijnych funduszy.

Mimo zapowiedzi w porządku obrad Rady Ministrów nie znalazł się projekt drugiej ustawy dotyczącej hazardu - tzw. technicznej.

Rzecznik rządu Paweł Graś potwierdził w poniedziałek w rozmowie z PAP, że Rada Ministrów we wtorek nie rozpatrzy tego projektu. Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała w poniedziałek PAP, że prace nad projektem cały czas trwają. Nie umiała powiedzieć, kiedy się zakończą i kiedy projekt trafi pod obrady rządu.

Projekt zakłada, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły organizować zakłady wzajemne przez internet. Projekt ten dotyczy spraw technicznych i informatycznych i musi być przedmiotem notyfikacji UE. Ponieważ proces ten może potrwać najkrócej trzy miesiące, regulacje te wyłączono z projektu bazowego. Chodzi o ustawę o grach hazardowych, którą przyjął parlament, a w piątek podpisał prezydent.

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział w zeszłym tygodniu, że rozwiązania, które zostaną zawarte w projekcie drugiej ustawy dotyczącej hazardu, będą "w pełni respektowały konstytucję i swobody obywatelskie" i będą zaakceptowane przez Komisję Europejską.(PAP)

laz/ mrr/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)