Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje rząd, m.in. o umowie dot. tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym po godz.11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem
uchwały ws. udzielenia zgody na podpisanie protokołu zmieniającego polsko-amerykańską umowę o
tarczy antyrakietowej. Protokół dotyczy rozmieszczenia w Polsce rakiet przechwytujących SM-3.

Rząd na rozpoczętym po godz.11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem uchwały ws. udzielenia zgody na podpisanie protokołu zmieniającego polsko-amerykańską umowę o tarczy antyrakietowej. Protokół dotyczy rozmieszczenia w Polsce rakiet przechwytujących SM-3.

We wrześniu ubiegłego roku administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła rezygnację z planów ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru dalekiego rozpoznania, na rzecz koncepcji wykorzystania wytwarzanych dotychczas w wersji morskiej rakiet SM-3, rozmieszczonych w Europie i na Bliskim Wschodzie. Nowa wizja zakłada wykorzystanie tych rakiet także w wersji naziemnej.

Jako główny powód rezygnacji z poprzednich - kosztowniejszych planów - rząd Stanów Zjednoczonych podał mniejsze niż wcześniej oceniano zagrożenia balistycznym atakiem nuklearnym ze strony Iranu.

Obecna amerykańska administracja chce, by Polska była krajem gospodarzem jednego z dwóch zestawów tych rakiet, które mają być ulokowane w Europie.

Zmienione podejście USA do programu globalnego systemu obrony balistycznej polega na zmianie kolejności budowy jego warstw. Stara koncepcja zakładała w pierwszej kolejności budowę części chroniącej terytorium USA i późniejsze uzupełnianie jej podsystemami regionalnymi. Obecna administracja chce najpierw zbudować podsystemy regionalne, chroniące amerykańskie wojska rozlokowane m.in. w Europie, a potem strategiczny segment ochraniający kontynent amerykański.

SM-3 (Standard Missile) to rakiety wchodzące w skład systemu wykrywania i zwalczania zagrożeń powietrznych Aegis, opracowanego dla US Navy i umieszczanego na amerykańskich okrętach od 1973 r., a od tamtej pory rozwijanego i stosowanego także w marynarkach wojennych innych państw, w tym Japonii, Norwegii i Hiszpanii. Aegis składa się z radarów, systemu kierowania ogniem i wyrzutni pocisków SM-3.

Rząd zajmie się też projektem ustawy nadającej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu nową nazwę - "Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu".

Zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym uczelnie mogą używać w swojej nazwie wyrazu "uniwersytet" uzupełnionego przymiotnikiem lub przymiotnikami określającymi profil uczelni. Nadanie nazwy "uniwersytet" uzupełnionej przymiotnikiem, uzależnione jest od posiadania przez uczelnię sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Rada Ministrów ma też pracować nad nowelami ustaw podatkowych - dotyczących podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, a także zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.(PAP)

laz/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)