Notowania

matejko
17.03.2013 21:13

Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji za milion złotych

Za milion złotych sprzedano na dzisiejszej aukcji obraz olejny "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" Jana Matejki przedstawiający miłosną schadzkę polskiego króla z krakowską mieszczką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agra Art)

Za milion złotych sprzedano na dzisiejszej aukcji obraz olejny _ Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem _ Jana Matejki przedstawiający miłosną schadzkę polskiego króla z krakowską mieszczką. Dzieło kupił prywatny nabywca. Cena wywoławcza wynosiła pół miliona złotych.

Wartość obrazu _ Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem _, znanego także pod tytułem _ Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta _, oszacowano wcześniej na 900 tys. - 1,1 mln zł. Aukcję zorganizował w Warszawie Dom Aukcyjny Agra-Art.

Jak powiedział PAP wiceprezes Agry-Art Konrad Szukalski, sprzedawcą obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Według wiceprezesa obraz ze sceną rodzajową pędzla Matejki na polskim rynku sztuki jest rzadkością; w ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach wystawiono ok. dziesięć dzieł malarza, z czego większość stanowiły portrety.

W 1881 r. Matejko pokazał najnowszy obraz _ Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem _ na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prezentowanej w krakowskich Sukiennicach. Tam pracę nabył warszawski kolekcjoner Andrzej Krywult, który umieścił ją w swoim warszawskim salonie wystawowym i wkrótce sprzedał niewiadomemu nabywcy. Od tamtej pory przez następne 100 lat losy dzieła były nieznane; w latach 80. XX w. obraz pojawił się w jednym z wiedeńskich antykwariatów.

Obraz przedstawia miłosną schadzkę króla Jana Olbrachta z krakowską mieszczką, podczas której władca zostaje zraniony przez rywala. Matejko zaczerpnął temat obrazu z kronikarskich przekazów mówiących o bujnym temperamencie króla i jego licznych romansach. Rozmiary dzieła to ponad 52 cm na 42 cm. Na odwrocie znajduje się sygnatura _ Jan Mateyko _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nieszczęśliwe zaloty" warte milion złotych Sprzedawcą jest kolekcjoner z zagranicy. Dzieło trafiło do zbiorów prywatnych wkrótce po namalowaniu.
Rekordowa aukcja internetowa To najdroższy obraz sprzedany przez internet. Szkice powstały w samochodzie!
Zobacz graczy wartych 20 milionów dolarów Pod młotek trafi akwarela Paula Cezanne'a, przedstawiająca jedną z postaci z kolekcji obrazów Gracze w karty. Eksperci szacują jej cenę na 15 do 20 milionów dolarów.
Tagi: matejko, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz