Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii ozdobią korony

0
Podziel się

Na słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia w Sanktuarium Maryjnym w
Bogorii (Świętokrzyskie) mają zostać nałożone w niedzielę złote diademy. Koronacyjnej mszy świętej
będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

bEhNkTWZ

Na słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia w Sanktuarium Maryjnym w Bogorii (Świętokrzyskie) mają zostać nałożone w niedzielę złote diademy. Koronacyjnej mszy świętej będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

"Koronacja to nie tylko uroczyste nałożenie koron na skronie Chrystusa i Jego Matki. Ona musi się dokonać przede wszystkim w sercu każdego człowieka" - napisał do diecezjan w specjalnym liście na uroczystość ordynariusz sandomierski.

"Zachęcam gorąco, byście uczynili Najświętszą Maryję Pannę Królową waszego życia" - podkreślił. Zapraszając do licznego udziału w uroczystości biskup prosił wiernych o modlitwę przed wizerunkiem Matki Pocieszenia w intencji diecezji, Kościoła w Polsce oraz osób boleśnie dotkniętych skutkami tegorocznych powodzi.

bEhNkTXb

Od 21 sierpnia w bogoryjskim sanktuarium trwają misje parafialne pod hasłem "Matka Pięknej Miłości". Zakończą się one w sobotę przekazaniem parafii relikwii bł. Stanisława Kazimierczyka (1433-1489) - kanonika regularnego laterańskiego, kaznodziei i duszpasterza krakowskiego.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Bogorii namalował w 1626 roku krakowski artysta Jan Socher. Wizerunek przedstawia Marię trzymającą na swym lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię, głowę i ramiona Bogarodzicy okrywa niebiesko-granatowy maforion z zielonym podbiciem, wykończony złotą lamówką. Obraz został wykonany na desce, w technice tempery.

Szczególny udział w szerzeniu kultu bogoryjskiego obrazu Matki Bożej mieli do 1819 roku miejscowi kanonicy regularni zwani "markami" i okoliczni ziemianie. Parafialne kroniki odnotowały wiele cudów przypisywanych orędownictwu Maryi. W opinii wiernych, dokonują się one nadal, niosąc przemianę ludzkich serc, pocieszenie i ulgę w cierpieniu. Pierwszy, drewniany kościół w Bogorii zbudował w 1620 roku Krzysztof Bogoria z Podłęża Podleski. Przy świątyni założył klasztor i szpital. Dziedzic Bogorii - kasztelan sandomierski Michał Konarski - ufundował w 1778 roku kościół murowany. Budowla ta przetrwała do dziś. Reprezentuje styl barokowy z rokokowym wystrojem wnętrza. Parafia posiada akta od 1810 roku.(PAP)

mch/ itm/ jra/

bEhNkTXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)