Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obserwatorzy ukraińskich wyborów: jest problem ze składem komisji

0
Podziel się:

Społeczna misja obserwacyjna wysłana przez polskie, niemieckie i litewskie
organizacje pozarządowe na wybory parlamentarne na Ukrainie niepokoi się sposobem formowania
komisji wyborczych i działaniami władz w Kijowie wobec mediów. Te ustalenia przynosi piątkowy
raport misji.

Społeczna misja obserwacyjna wysłana przez polskie, niemieckie i litewskie organizacje pozarządowe na wybory parlamentarne na Ukrainie niepokoi się sposobem formowania komisji wyborczych i działaniami władz w Kijowie wobec mediów. Te ustalenia przynosi piątkowy raport misji.

Jest to pierwszy okresowy raport przygotowany przez grupę obserwatorów społecznych, rysujący sytuację przed wyborami zaplanowanymi na 28 października.

Obserwatorzy zwracają uwagę szczególnie na proces formowania okręgowych komisji wyborczych - ich zdaniem, przeprowadzono go w taki sposób, że w rezultacie w komisjach nie są reprezentowane niektóre opozycyjne partie polityczne.

"24 sierpnia Centralna Komisja Wyborcza przeprowadziła jedno losowanie składu wszystkich 225 komisji okręgowych, zamiast oddzielnych losowań dla każdej komisji. W rezultacie losowania reprezentacja w komisjach okręgowych niektórych znanych ogólnokrajowych partii, jak UDAR i Swoboda, jest albo słaba, albo żadna" - piszą autorzy raportu.

Zaznaczają, że w ocenie ukraińskich polityków i działaczy społecznych "przeprowadzenie oddzielnych losowań wzmocniłoby szanse na zrównoważony skład" komisji. Wskazują, że mimo krytyki i skarg składanych przez partie, CKW 13 września przeprowadziła również pojedyncze losowanie składu komisji obwodowych (niższego szczebla).

Zastrzeżenia obserwatorów budzi też problem z bezstronnością i pluralizmem w mediach, z których najważniejsza w toczącej się kampanii jest telewizja. Powołując się na monitoring prowadzony przez pozarządową Akademię Prasy Ukraińskiej, raport wskazuje, że we wrześniu 84 proc. wiadomości telewizyjnych o polityce przedstawiało tylko jeden punkt widzenia. "Ostatnie ataki na niezależne, krytyczne wobec władz media, jak telewizja TVi i gazeta internetowa Levyi Bereg, jeszcze bardziej wpłynęły na bezstronność mediów ukraińskich" - ostrzegają obserwatorzy.

Ogółem, jak wskazują, ukraińskie przepisy prawne umożliwiają przeprowadzenie przejrzystych wyborów, ale sposób, w jaki prawo jest stosowane w praktyce, budzi zastrzeżenia partii politycznych i obserwatorów.

Międzynarodową Społeczną Misję Obserwacyjną, złożoną z obserwatorów długo- i krótkoterminowych, wysłały na Ukrainę trzy organizacje pozarządowe: Fundacja im. Stefana Batorego (Polska), European Exchange (Niemcy) i Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich (Litwa). (PAP)

awl/ mok/ jra/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)